Žralok bílý

Žralok bílý

Žralok bílý je nejobávanější australský zabiják, který dorůstá délky až 6 metrů a může vážit i 3 tuny.

  • Útočí rychle a bez varování.
  • Avšak je také tvorem, který je dokonale vybaven na život v moři a který je, bohužel, ohrožen vyhubením.
Žralok bílý
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) je velký žralok čeledi Lamnidae vyskytující se v pobřežních vodách. Je považován za člověku nejnebezpečnějšího žraloka a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti, takže v současné době čelí bezprostřední hrozbě vyhubení.
Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví, k útokům dochází pouze tehdy, spletou-li si jej se svou běžnou kořistí.

  • V podstatě skoro každý živočich žijící v oceánu je jeho potenciální kořistí – čím větší, tím lepší. Tuňáci, marlíni (ryby příbuzné makrelám) a mečouni patří k jeho nejmilejším pochoutkám, zatímco lachtany, tuleně a delfíny uvítá spíše jako svačinku.

NÁŠ TIP

Stáhněte si ZDARMA Velkého průvodce po Austrálii. Čeká na vás celá řada praktických doporučení na cestu do Austrálie, jak ušetřit peníze před odjezdem i během cestování, tipy na místa a aktivity, na které byste sami nepřišli a mnoho dalšího. Stahujte zde .

Žralok bílý

Žralok bílý - zajímavosti

Žralok bílý stejně jako další žraloci dýchá
pomocí žaber
, které se při přijímání vody neotevírají a nepulzují jako u ryb. Žralok se proto musí pořád pohybovat, aby do žaber přicházela čerstvá voda a on se nezadusil, což se stává, pokud se zamotá do rybářských sítí.

  • Svým mimořádně výkonným čichem (tisíce drobných jamek, kterými je poseta špice jeho čenichu) dovede žralok vystopovat i nepatrné množství krve (1 kapka v 4,6 mil. litrů vody)!.
  • Přední část i s boky na hlavě je pokryta čidly schopnými vnímat velmi slabé elektrické pole. Touto vlastností se řadí mezi dokonalé výtvory evoluce. S velkou pravděpodobností právě typ elektrického pole velmi spolehlivě vyhodnotí a podle určitého vzorce rozhodne o napadení jiného tvora.

Žralok bílý - NÁŠ TIP

Při koupání či surfování na většině australských hlídaných pláží nemusíte mít z útoku tohoto tvora strach. Tyto pláže jsou totiž hlídány několika spolehlivými systémy - jednak pobřežními sítěmi, jednak hlášeními od pobřežní/plážové hlídky,
ale i přelétávajícími helikoptérami, které jakékoli podezřelé objekty v mořské vodě spolehlivě a včas nahlásí hlídce na pláži, která následně informuje ostatní návštěvníky.

Jak loví žralok

Žralok bílý lidi systematicky neloví, obvykle je napadá v situaci, kdy mu připomínají ploutvonožce (což je ovšem téměř každý člověk plácající se na hladině, surfař nebo potápěč).

  • Zaútočí na kořist zespodu s cílem vykousnout z jejího těla velký kus.
  • Potom kolem své kořisti plave a vyčkává, až ji silné krvácení oslabí natolik, že se již nebude moci bránit.
  • Snaží se tak vyhnout zranění, které by mu mohl ploutvonožec při zápasu o život způsobit např. drápy.
  • Teprve pak se ke kořisti vrací, aby ji sežral.
  • Vzhledem k velikosti bílého žraloka, bývají následky i tohoto jediného kousnutí často smrtelné.

Žralok bílý - zajímavosti

Jako jeden z mála žraloků si dokáže udržovat vyšší teplotu těla než má okolní voda.
V jeho svalech tvoří cévy spletitou síť. Při pohybu se zahřívají svaly a tím i krev v cévách. Krev vytékající ze svalů, potom ohřívá studenou krev přitékající ze žaber. Pro žraloka to má mnohé výhody.
Jeho svaly jsou neustále připraveny k akci a také trávení probíhá mnohem rychleji. Potom co se žralok nasytí, zvýší se teplota jeho žaludku o 6 °C. Když kořist rychle stráví, může opět brzy pozřít novou. Tak si vytváří zásoby na horší časy.

 
AKTUÁLNĚ