Požáry v Austrálii

Požáry v Austrálii

Požáry v Austrálii jsou celkem častým jevem. Jejich období vrcholí od prosince do února, kdy je na jižní polokouli léto. Vyprahlá země a vysoké teploty poskytují požárům ideální podmínky k rychlému šíření. Oheň je navíc schopen pohltit rozsáhlá území a způsobit nevyčíslitelné ztráty. To je vždy doprovázeno velikou mediální pozorností a všeobecnou panikou. Opravdu je však oheň tak moc nebezpečný?

Požáry v Austrálii
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Požáry v Austrálii

Proč příroda potřebuje oheň?

Oheň je jedním z přírodních živlů, který provází lidstvo již od nepaměti. V malém množství je naším přítelem – hřeje, poskytuje světlo ve tmě a ochraňuje. Jakmile se ale rozšíří, považujeme ho za nebezpečný a snažíme se ho co nejdříve zredukovat. V přírodě však požáry hrají důležitou a nenahraditelnou roli. Oheň je nedílnou součástí celé řady ekosystémů, které jsou jím regenerovány. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat s požárem mimo obydlené oblasti, je nechat ho hořet. Čím více požáry hasíme, tím je k nim příroda náchylnější.

Dochází totiž ke hromadění hořlavého organického materiálu, což znamená, že následující požáry budou o to silnější. Pravidelná očista ohněm je tak pro některé oblasti stejně důležitá jako déšť. Mezi taková místa patří i australské polopouště. Oheň navíc pomáhá přežít velkému množství rostlin, pro které je nepostradatelný. Například australské banksie mají semena uložena v tvrdých dřevnatých slupkách, které se otevírají pouze při velice vysokých teplotách. Semenům banksie se pak nejlépe daří ve vypálené půdě bez konkurenčních rostlin.

Požáry v Austrálii

Historie požárů v Austrálii

Mnohé nám toho může napovědět i historie požárů v Austrálii. V tomto i minulém století není desetiletí, kdyby zemi nezachvátily plameny. Poslední požáry postihly Austrálii na přelomu roku 2019/2020. Vyhořelo během nich území o velikosti 18 626 milionů hektarů, okolo jedné miliardy zvířat přišlo o život a australská města se kvůli hustému kouři zařadila mezi ty s nejvíce znečištěným vzduchem na světě. Velké množství lidí začalo mít problémy s dýcháním a zhoršil se jejich zdravotní stav. Ačkoli jde o vysoká čísla a znepokojující fakta, rozhodně se nejednalo o největší požáry, které Austrálii v posledních desetiletích zasáhly. Historicky nejhorší sezóna požárů přišla v letech 1974-1975, kdy se oheň rozšířil na ploše 117 milionů hektarů, což je srovnatelné s velikostí území, na kterém se rozkládají Španělsko, Portugalsko a Francie. Tehdy se požáry dostaly do všech australských států kromě Victorie a Tasmánie. Za zmínku také stojí požáry přelom roku 2008 a 2009, kdy si rozsáhlé požáry vyžádaly šestkrát více lidských obětí na životech než ty v letech 2019/2020. Ačkoli se tedy jedná o velice krušná období, požáry k Austrálii patří a je třeba s nimi počítat i do budoucnosti.

Požáry v Austrálii a dobrovolníci

V době požárů mezi lidmi panuje především solidarita. Velké množství dobrovolníků se snaží pomoci nejen při hašení ohně, ale i zachránit ohrožená zvířata nebo podpořit spoluobčany, kteří utrpěli ztráty. Mnoho neziskových organizací nebo veřejně známých osobností pořádá finanční sbírky na podporu postižených oblastí. Pomoci se Austrálii dostává z celého světa. Kromě finančních prostředků některé země posílají například i hasiče. Požáry v letech 2019/2020 pomáhali redukovat nejen australští požárníci, ale také hasiči z USA, Kanady nebo Nového Zélandu.

Požáry v Austrálii

Jak se k požárům v Austrálii staví veřejnost?

Každý obyvatel Austrálie by měl být na požáry připravený a kvůli jejich četnosti i zvyklý. Austrálie proti požárům zavedla přísná pravidla, která se týkají zakládání a manipulace s ohněm nebo odhazování nedopalků od cigaret. Také přijala nespočet bezpečnostních opatření, jako jsou varovné systémy, evakuační centra či nouzová veřejná doprava v případě potřeby. Společně s půdou často shoří i mnoho budov a rodinných domů. Pokud tedy někdo vlastní nemovitost v rizikové oblasti, její nedílnou součástí by mělo být pojištění, které případnou ztrátu nahradí.

Zrušit či uskutečnit cestu do Austrálie v době požárů?

Pokud máte naplánováno vycestovat do Austrálie a objeví se požáry, není třeba váš zájezd zcela rušit. Samozřejmě byste ale neměli šířící se oheň nijak podceňovat. Je třeba pozorně sledovat zpravodajství a vyhnout se postiženým oblastem. Austrálie je rozlehlá země a požáry jsou sice schopné zachvátit velké území, ale nikdy ne celou plochu státu. Je to podobné jako kdyby v Evropě hořelo Řecko a vy byste se obávali udělat si výlet do Norska. Pokud tedy požáry sužují východní pobřeží, zkuste vyrazit na pobřeží západní, které leží o 4000 km dál a má toho také mnoho co nabídnout.

Občas ani sami postižené oblasti nevypadají tak dramaticky jak je líčí média. Kromě sledování zpravodajství se tedy zkuste spojit s někým, kdo na daném místě je (např. přes facebookovou skupinu Češi a Slováci v Austrálii) a pokuste se o situaci informovat i sami. Poté už je na zvážení každého z vás, zda vyrazit či nikoli. Pokud se rozhodnete zůstat, výlet do Austrálie pouze odložte, ale nerušte. Nebudete litovat!

 
AKTUÁLNĚ