JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Austrálie

Představení Austrálie

AUSTRÁLIE je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánie a množstvím menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu.

Oficiálně se používá termín Australské společenství, příp. někdy též Australský svaz, neoficiálně se často používá termín "Land Down Under" - "Země tam dole". Novodobí obyvatelé kontinentu se nazývají Australané, zatímco původní domorodí obyvatelé se označují jako Austrálci.

Hlavní město Austrálie Canberra (ACT)
Rozloha: 7 692 030 km2
Nejvyšší bod na pevnině: Mt. Kosciuszko (2 228 m n. m.)
Časové pásmo: variabilně CET +8 až +10
Počet obyvatel: 21 152 000 obyvatel
Hustota zalidnění: 2,75 obyvatele na km2
Jazyk: angličtina a domorodé dialekty
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 1. ledna 1901 (vyhlášení Australského svazu)
Měna: australský dolar (AUD)
Státní hymna: Advance Australia Fair
MPZ: AUS
Telefonní předvolba: +61
Národní TLD: .au

KONTINENT AUSTRÁLIE je obydlen již po více než 42 000 let domorodými obyvateli. Po ojedinělých návštěvách rybářů ze severu a evropských objevitelů a obchodníků v sedmnáctém století, byla v roce 1770 východní polovina kontinentu zabrána Velkou Británií, pobřeží osídleno transportovanými trestanci a 26. ledna 1788 vyhlášena jako kolonie Nový Jižní Wales. S nárůstem populace byly objevovány nové oblasti a tak bylo během 19. století vytvořeno pět dalších samosprávných britských zámořských teritorií. Začátkem ledna 1901 se šest kolonií stalo federací čímž byl fakticky vytvořen Australský svaz. Od té doby v Austrálii funguje stabilní liberálně demokratický politický systém.


HLAVNÍ MĚSTO AUSTRÁLIE je Canberra. V Austrálii žije přibližně 21,2 milionů obyvatel, a to převážně ve velkých pobřežních městech jako Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide a Darwin.


Jméno „AUSTRÁLIE“ je odvozeno z latinského slova Australis znamenajícího "jižní". Pověst o „neznámé jižní zemi“ (terra australis incognita) je datována až do římských časů a byla zcela běžná ve středověké geografii. Nebyla však vázána na jakékoliv znalosti umístění konkrétního kontinentu.


ROZLOHA AUSTRÁLIE je zhruba 7 692 000 km². Obklopena je Indickým, Jižním a Tichým oceánem. Od Asie je oddělena Arafurským a Timorským mořem, od Nového Zélandu Tasmanovým mořem. Její pobřeží je dlouhé 25 760 kilometrů.


PŘÍRODA AUSTRÁLIE je naprosto unikátní. Největší plochu zabírají v Austrálii pouště a polopouště. Austrálie je nejsušším a nejplošším obydleným kontinentem a má nejmenší množství úrodné půdy.


PODNEBÍ AUSTRÁLIE ji navíc předurčuje k oblíbené cestovatelské destinaci. Mírné klima má pouze jihovýchodní část kontinentu, především podél pobřeží. V severní části země je klima tropické, vegetace se zde skládá z deštných i obyčejných lesů a mangrovových bažin. Jako celek je klima velmi ovlivněno oceánem a sezónními tlakovými systémy.


AUSTRÁLIE skýtá návštěvníkům obrovskou škálu možností, CO K VIDĚNÍ. Na kontinentu se rozkládá několik UNESCO oblastí, světově unikátní fauna i flora, přívětiví Australané i velmi uvolněná atmosféra.