JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Austrálie

Příroda Austrálie - obecný přehled

Příroda Austrálie je ta nejexotičtější na Zemi. V období po vymření dinosaurů se Austrálie oddělila od ostatních kontinentů, což mělo za následek vývoj zcela odlišných a unikátních živočišných druhů než jinde na Zemi. Seznamte se s odlišnostmi australské přírody a zjistěte více o jedinečné australské flóře a fauně.

Mnoho australských dřevin je vždyzelených a mnoho z nich je přizpůsobeno vzdorování ohni nebo suchu. Mezi tyto rostliny patří například EUKALYPTY nebo AKÁCIE. Dlouhé geografické odloučení způsobilo, že mnoho australských druhů je tzv. endemických, tzn. že se nevyskytují nikde jinde na Zemi. Nejznámější australská endemická fauna zahrnuje ptakořitné (PTAKOPYSK a JEŽURA), velké množství vačnatců (KLOKAN, KOALA, WOMBAT) nebo ptáků (například EMU, LEDŇÁK). Ovšem mnoho rostlin i živočichů vyhynulo brzy po zahájení lidského osídlování, mnoho dalších vyhynulo po příchodu Evropanů (například vakovlk).


PŘÍRODA AUSTRÁLIE - ZAJÍMAVOST

Až 85 % rostlin, 84 % savců, více než 45 % ptáků a 89 % procent příbřežních ryb je endemických, tzn. že je nenajdete nikde jinde na Zemi.


Ačkoliv má převážná většina australského povrchu pouštní nebo polopouštní charakter, je na něm rozvinuto mnoho různých prostředí od alpinských vřesovišť po tropické deštné lesy. Samostatnou kapitolou jsou pak mořské rezervace a mořské národní parky. Tyto unikátní oblasti jsou rájem pro potápěče, kteří zde můžou pozorovat majestátní velryby, stáda delfínů, žraloky velrybí při západním pobřeží u Exmouthu nebo stáda tuleňů na Klokaním ostrově.