JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Doprava Austrálie, silniční pravidla

KOMBINUJTE PRONÁJEM VOZU

Výběr/kombinace dopravního prostředků v Austrálii je z hlediska správné logistiky a především cenové úspory zásadní. Nejvýhodnější je kombinace pronájmu auta a vnitrostátních přeletů (zajišťujeme 2 vnitrostátní přelety zdarma). Za relativně krátkou dobu můžete navštívit ty nejzajímavější destinace.

A VNITROSTÁTNÍ PŘELETY ZDARMA

Důkladně se seznamte s kapitolou Pronájem vozu v Austrálii. Při správně sestaveném itineráři je cenově výhodnější pronájem auta s přelety než pouze pronájem vozu a velký okruh Austrálií. Dalšími možnostmi dopravy po Austrálii jsou vlak nebo autobus, ty však mohou omezit Vaše cestovní plány.

DALŠÍ MOŽNOSTI DOPRAVYDoprava Adelaide bus

Pro ty z Vás, kteří nemají řidičské oprávnění nebo je zajímá cesta s česky hovořícím místním průvodcem doporučujeme výběr z POZNÁVACÍCH ZÁJEZDŮ, které nabízíme. Pro mládežníky je možnost cestovat v takzvaných "hop on hop off" autobusech.


Doprava Austrálie, silniční pravidla SILNIČNÍ PRAVIDLA A OMEZENÍ

Jízda autem je noční můrou mnoha turistů přijíždějících do Austrálie. Obavy nejsou na místě, s řádnou přípravou je jízda autem jednoduchá. Čekají Vás totiž kvalitní silnice a slušní řidiči. Kromě velkoměst Sydney a Melbourne je doprava v Austrálii plynulá a bez silničních zácp. Pro naše klienty nabízíme GPS s australskými mapami v českém jazyce zdarma. V případě zájmu nás kontaktujte.

Omezení rychlosti
Každý stát má jiné rychlostní limity. V západní Austrálii je tolerance pro překročení rychlosti nulová. Maximální povolená rychlost je na všech silnicích vyznačena. Na dálnicích je to zpravidla 110 km/hod, ve městě 50 km/hod. Maximální povolenou rychlost doporučujeme dodržovat. Policie a radary jsou v místech, kde to nejméně čekáte, a za překročení rychlostního limitu je v Austrálii vysoká pokuta! Největší rychlost je povolená v Severním teritoriu - 130 km.

Speciální omezení rychlosti
Ve městech jsou u školních zařízení speciální zóny se sníženou rychlostí na 40 km/hod. Omezení rychlosti v těchto místech platí většinou od 8.00-09.30 a 13.30-16.00. Další australskou specialitou jsou policejní hlídky o státních svátcích.


MÝTNÉDoprava Austrálie, Sydney

Většina silnic v Austrálii je přístupná bez poplatku. Vyjímkou jsou však některé dálnice, mosty a tunely v Sydney, Melbourne a Brisbane. Zde je třeba zaplatit mýtné. Mýtné je možné předplatit u některých autopůjčoven nebo registrovat na internetu - každý stát má vlastní formu registrace. Při nauhrazení mýtného se vystavujete sankcím z půjčoven v řádech desítek dolarů za jeden průjezd. 

Placené úseky, se kterými se můžete setkat:

Sydney

  • Přístavní most Sydney - placený úsek při cestě ze severu na jih
  • M4 - placený úsek při cestě ze Sydney do Modrých hor
  • Eastern Distributor, průjezd tunelem z jihu na sever pod městem

Melbourne

  • City Link - cesta z letiště
  • East Link

Brisbane

  • Gateway Motorway - most u letiště přes řeku Brisbane směrem ze severu na jih

Doprava Austrálie, cestování s karavanem UŽITEČNÉ RADY

V letních měsících bývá často velmi horko. Vybavte se přenosnou ledničkou “Esky” s ledem. Můžete v ní přechovávat studené nápoje a potraviny. Benzínové stanice ve vnitrozemí a na dálnicích jsou od sebe často velmi vzdálené i přes 100 km. Doporučujeme tankovat benzín všude, kde je to možné.

Při jízdě na nezpevněné silnici se na auto většinou nevztahuje pojištění. Je nutno jet velmi opatrně nebo se takové silnici raději vyhnout. Pojištění obecně neplatí na silnicích, kde není místní dopravní značení. Podmínky pojištění si zkontrolujte při převzetí vozu.

Zkontrolujte podmínky ve smlouvě na pronájem auta. Při přebírání vozu z autopůjčovny jej důkladně zkontrolujte, do příslušných dokumentů zapište všechny škrábance nebo praskliny. Zvláštní péči věnujte přednímu sklu.

Snažte se nejezdit příliš blízko za nákladními vozy. Odlétající kamínky od těžkých vozů Vám mohou velmi snadno rozbít přední sklo. Nezapomínejte využívat odpočívadla, a to raději častěji. Únava za volantem je při dlouhých přejezdech velmi nebezpečná.


JÍZDA TERÉNNÍM VOZEM SPECIFIKACEDoprava Austrálie, jízda terénním vozem

Některé vozy mají možnost uzávěru “aretace“ předních kol. Kola je nutno uzamknout při vjezdu do těžkého terénu. Po výjezdu z terénu je nutno je odemknout. Při přejezdu řeky doporučujeme projít trasu pěšky a najít nejlepší cestu bez balvanů a výmolů. Poté můžete pomalu projet autem. Do vnitrozemí doporučujeme mít jako součást výbavy satelitní telefon.

Při extrémní jízdě v těžkém terénu je vhodné mít minimálně dvě náhradní pneumatiky. Při přejezdu hlubokých řek je třeba mít sání vyvedené nad kapotu, tzv. Snorkel. Jinak auto utopíte.

V hlubším písku používejte uzávěrku diferenciálu a rychlostní stupeň 2. Udržujte konstantní rychlost do 20 km/hod. Pokud zapadnete, pokuste se nejprve pomalu vycouvat a poté jet znovu opatrně dopředu při uzávěru diferenciálu. Na pláži platí stejná pravidla jako na silnici, držte se vlevo, a když potkáte projíždějící automobil spusťte levý blinkr. Projíždějící automobil budete míjet stejně jako na silnici.

Tip: 

Omezte řízení za soumraku a za úsvitu. V některých oblastech Austrálie je u silnice velké množství zvířat, klokani se často pasou v pruzích mezi buší a silnicí, kde je nízká tráva. Jestliže musíte dojet do cílové destinace i za takových podmínek, je vhodné, aby spolujezdec sledoval krajnici a kontroloval klokany.