JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Užitečné informace

USNADNĚTE SI DOVOLENOU

Připravili jsme pro Vás přehled užitečných informací pro jednodušším cestování po Austrálii, kde dvojnásobně zde platí jiný kraj, jiný mrav.

UŠETŘETE ČAS A PENÍZE

Informace Vám usnadní dovolenou  v Austrálii a umožní ušetřit nemalé finanční prostředky a čas. Další užitečné rady a tipy najdete ke stáhnutí v Knižním průvodci o Austrálii.

 

TELEFONOVÁNÍ

V Austrálii fungují dvoupásmové mobilní telefony. Jestliže chcete volat do České republiky, doporučujeme nákup karty v trafice. Další možností je mobilní SIM karta od společnosti LEBARA, se kterou můžete z mobilu volat kamkoliv za velmi výhodné tarify, ať už na pevnou linku nebo mobilní číslo, a to i do České republiky. Telefonní kód Austrálie je +61. Při telefonování do České republiky je třeba nejprve vytočit předčíslí 0011 420 nebo +420.


ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí je v Austrálii stejné jako v Evropě 220 V/50 Hz, používá se tu však odlišný typ zásuvek. Pro správnou funkci Vašich přístrojů potřebujete adaptér se třemi plochými šikmo postavenými kolíky. Adaptér zakoupíte na letišti, v obchodech mimo velká města není adaptér jednoduše k sehnání.


Jidlo a pití JÍDLO A PITÍ

V Austrálii můžete vybírat ze široké nabídky nápojů a potravin. Pro cestovatele je nejvýhodnější nakupovat v řetězcích Coles, Woolworth . Ceny potravin jsou  vyšší než v Čechách. Ve všech obchodech můžete často využít slevových akcí.

Alkoholické nápoje se neprodávají v supermarketech, ale pouze ve speciálních obchodech Liquer Store. Cena je zde velmi přijatelná ve srovnání s cenou alkoholu v restauracích a hospodách.

Australané milují hovězí maso. Proto byste určitě měli vyzkoušet australské "barbeque" (BBQ), ingredience na australský gril snadno obstaráte v samoobsluze, za zkoušku určitě stojí i naložené maso klokana. Austrálie je rájem pro milovníky ryb a rybích produktů. Čerstvé ryby lze koupit na každém rohu. V Sydney byste neměli vynechat návštěvu největšího rybího trhu na jižní polokouli, Fishmarket. V rámci našich služeb naši klienti obdrží seznam doporučených jídelen a restaurací, kde můžou zažít opravdovou australskou atmosféru.

Oblíbené pivo:

  • Pivo 10, označení light
  • Standartní pivo lager, pilsner
  • “4x“ XXXX nebo “veřejná bezpečnost“ VB
  • James Boags, tasmánské pivo s extraktem z chmelu

Pravé australské rožnění

Místa na opékání najdete po celé Austrálii, v parcích, kempech nebo u pláže. Většinou se jedná o elektrickou nebo plynovou opékací desku nebo rošt, poblíž nechybí stůl s lavičkami. Australské "barbee" je skvělý způsob, jak si zpestřit a zpříjemnit den. Na BBQ doporučujeme koupit:

  • Hovězí steak od kosti T-bone
  • Ryby Baramundi
  • Klokaní maso - steak

Maso je dobré naložit do směsi z oleje, pepře, soli, medu, hořčice a BBQ omáčky (ne na ryby). S masem opečte i zeleninu (cibuli, brokolici, brambory), chléb a vše dochuťte místními BBQ omáčkami.

Pravé australské grilování je součástí všech našich zájezdů, často takto zájezd zpestřujeme v exotických lokacích – poušť, prales apod. Občas pečeme i pouštní chléb dumper.


OBLEČENÍ A VYBAVENÍ

Cena oblečení je v Austrálii stejná nebo o něco vyšší než u nás. Vyplatí se ovšem počkat na pravidelné půlroční výprodeje nebo speciální sezónní i mimo sezónní nabídky nákupních center. Vše pak pořídíte za pouhý zlomek ceny. Stojí za to také vyrazit na trh, anebo navštívit některý z čínských obchodů, kde můžete sehnat zajímavé zboží za příznivou cenu.

To, jaké oblečení si s sebou vzít do Austrálie, se dozvíte v sekci CO SI S SEBOU ZABALIT.


ZÁBAVA A NOČNÍ ŽIVOT

Australané milují zábavu a noční život. Doporučujeme Vám navštívit jednu z mnoha tradičních hospod “Outback Pubs” nebo si zajít do restaurace na dobrou večeři, která zároveň nemusí zruinovat Váš rozpočet.

 

Tip: 

Některé restaurace nesou označení BYO (bring your own – přines si svoje nápoje). Většinou jsou to asijské restaurace, můžete si do nich přinést vlastní alkohol a za malý poplatek ho konzumovat. Ceny večeří jsou přijatelné, od 8 AUD. Ve většině restaurací, RSL klubů, golfových klubů nebo jídelen Food Court lze využít polední menu. Cena takového obědu se velmi často pohybuje mezi 5-10 AUD na osobu.