JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

O nás

Reference Australské dobrodružství rodiny Pavlíkových

K naší cestě po Austrálii nás „dovedla“ naše úžasná dcera, která se nominovala na MS ve sportovním aerobiku, které se mělo konat právě v Austrálii ve městě Gold Coast. Cestujeme rádi, ale jsme spíš konzervativní typy, kteří se nepouštějí do nějakých velkých dobrodružství. Příležitost alespoň trochu poznat tak vzdálenou zemi jsme si nemohli nechat ujít, takže jsme začali pátrat, jak a co vlastně podniknout.

Na doporučení známých jsme se obrátili na agenturu Go2Australia a začalo se plánovat. Chtěli jsme vidět mnoho, zároveň jsme měli obavy, jak to zvládneme. Na cestování jsme si vyhradili 13 dní, až na místě jsme zjistili, že bychom potřebovali nejméně několik měsíců, Austrálie je opravdu velká země, ale v práci se uvolnit na delší čas prostě nešlo. Čas byl tedy dán a trasa cesty byla do jisté míry ovlivněna pobytem na Gold Coast, bylo jasné, že odtud vyrazíme. Postupně se plán trasy ustálil tak, že vyrazíme na Gold Coast, přesuneme se do Rudého centra, poté do Adelaide. Kangaroo Island jsme nemohli vynechat a pak přes Robe, Port Campbell, Melbourne, Buchan, Jindabyne až do Sydney s vyjížďkou do Modrých hor.

Od agentury jsme měli vyřízené ubytování, trajekt a půjčení aut. Přestože to byla opravdu dlouhá cesta (ujeli jsme 3500km), nenastal jediný problém, vše vycházelo podle plánu, všechno klaplo. Měli jsme obavy z orientace a hledání všech naplánovaných míst, tak jsme z Čech vezli navigaci s nahranou mapou Austrálie, což se ukázalo jako úžasný nápad, navigace mluvila česky, navigovala bez problémů, jediný problém měla na nezpevněných cestách na Kangaroo Island a do Jindabyne, ale tam stejně není potřeba, jede se, kam to právě vede.

Jako super tah bylo i větší auto, kterým jsme jezdili (Nissan x-trail), bylo pohodlné, dobře se řídilo, bylo spousta místa na převážené kufry a mělo velkou nádrž na benzín (jak praktické v zemi, kde není benzínka na každém rohu jako u nás). Kdybychom jeli znovu, už bychom věděli, že je dobré mít kreditní kartu (ne tu platební k účtu, ale doopravdy kreditní), abychom neměli problémy při placení, některé jejich terminály naše karty prostě odmítaly (naštěstí jsme neměli s sebou jen jednu), stále chtěli kreditní kartu. Všichni dodržují dopravní předpisy (tohle jsme zažili jen v Anglii, je to něco naprosto neskutečného, nikdo na nás netroubí, když se jako cizinci motáme, nikdo se ti nenaváží do kufru, na Kangaroo Island se dokonce všichni řidiči zdraví, nezažiješ - neuvěříš).

Rudé centrum – nádhera, zážitek, málo lidí, velké vedro, příjemné ubytování, půjčení auta bez problémů, vše podle itineráře, manžel stihl i Uluru oběhnout 

Adelaide – vše podle plánu, ubytování fajn, vlastně luxus

Kangaroo Island – jeden z největších zážitků v Aus, nádherné místo, krásné ubytování, fantastické jídlo (sice jedno z nejdražších v našem životě, ale odolat nešlo a hlavně tam prostě nikde nic jiného není a když říkám nic, tak to neznamená jako v Česku, že něco jo, ale nezdálo se ti to, ale prostě nic – nezpevněné cesty, lesy, klokani, koaly a nic, vlastně něco jo – ticho

Robe – škoda, že jsme tam dorazili až potmě (jedna z nejnáročnějších cest co do délky), nádherné místo, příjemné přivítání

Oceánská cesta – bohužel strašné počasí, zima – lehce nad nulou, neskutečný vítr od oceánu, přesto krása

Přes Melbourne do Buchanu – opět krásné ubytování, spousta zážitků a po nějakém čase civilizace v Melbourne.

Philip Island nebyla dobrá volba – přijeli jsme tam dopoledne, kdy tučňáci nejsou vidět – vylízají až kolem 18.30h, jezerní oblast je pěkná, ale předchozí zážitky jí nějak přebyly, v těchto dnech na nás padá strašná únava a dochází nám, že to chtělo nějaký čas na pauzu, nevíme, co by se dalo vynechat, protože všechno bylo nádherný a času prostě víc nebylo, ale únava je opravdu velká.

Cesta do Jindabyne opět velkým zážitkem, nezpevněných téměř 170km, nikde nikdo, jen pár aut proti nám, na sráz dolů se raději nedívám

Mt. Kosciuszko – počasí nic moc, pod horou není živé duše, lanovka stojí a není síla na výšlap do opravdu strmého kopce, hora odolala, do Sydney to valíme nejkratší možnou cestou.

Sydney – úžasné kosmopolitní město, ubytování pěkné na strategickém místě, město jsme prošli křížem krážem, viděli ho i z lodi, vyzkoušeli Mono trail a s chutí odpočívali v botanické zahradě – nádherný park, kde vám říkají, abyste chodili po trávě. V hotelu nás nechali parkovat až do večerního odjezdu.

Předání auta bez problémů, odlet podle plánu.

Mnoho a mnoho zážitků na celý život, náročná, ale nádherná cesta, ze které bychom ani kousek nevynechali, ale příště natáhli o pár dní. Všechno jste nám nádherně a skvěle nachystali a my jsme si to úžasně užili. Zvládli jsme to, naše dcera byla tak nadšená.

Ještě jednou díky a snad někdy bude možnost si to zopakovat na západ od Rudého centra. Erika, Josef a Sabina Pavlíkovi

Pozn.: Rodině Pavlíkových jsme zajišťovali ubytování, pronájmy aut, přeletové letenky, aktivity a itinerář pro jejich dovolenou v Austrálii v říjn a listopadu 2011.