JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Austrálie

Čtyřhranka smrtelná

Čtyřhranka smrtelná (chironex fleckeri) je nejnebezpečnější australský živočich žijící v tropických australských vodách (mj. i v oblasti Velkého bariérového útesu). Je unikátním výtvorem přírody. Má šest očí, které vidí do všech směrů, její hlava má průměr 25 centimetrů a ramena dosahují délky až 3 metrů. Dokáže plavat stejnou rychlostí jako člověk.

Její žahavé buňky jsou velice reaktivní, smrt dokážou přivodit do dvou minut a způsobují prudkou bolest. Často způsobují i otoky a šok, následkem kterého může člověk utonout.

Na ramenech má čtyřhranka háčky, které se zapíchnou do kůže. Hlavní účinnou látkou jsou kardiotoxiny, ty způsobují srdeční selhání. Jediným pomocníkem je ocet (dostupný na většině australských pláží v oblasti), který neutralizuje jed a rychlá první pomoc (zahrnující i KPR, tedy resuscitaci). Bez okamžité pomoci nastává ve většině případů smrt.


Výskyt Čtyřhranky smrtelné

Tato nebezpečná medúza se vyskytuje v oblasti severu u Cairns v období od října do května (celé období dešťů). V období sucha žije v ústích řek mezi mangrovovými porosty. V období dešťů je vyplavována na pláže v okolí Cairns, resp. celé oblasti severně od Whitsunday Islands.


První pomoc při žahnutí

Ránu polijte vinným octem, který je k dispozici na všech plážích. Začněte ihned s resuscitací zraněného a zavolejte tísňovou linku 000. První pomoc je nutné poskytnout okamžitě, neznamená to však, že zraněný je mimo nebezpečí života.


Plavání v moři v období dešťů

Medúzy se vyskytují pouze v pobřežní oblasti do cca 5-7 km od pobřeží, takže jednodenní plavby na vnější ostrovy a atoly Velkého bariérového útesu neskýtají větší riziko. Plavby za šnorchlováním, či potápěním jsou v Cairns nabízeny a rezervovány celoročně, bez ohledu na sezónu medúz, což dokladuje skutečnost, že výlet na Útes v sezóně medúz nepředstavuje větší riziko. Pro větší komfort také dostanete speciální oblek, který zamezí případnému kontaktu medúzy s pokožkou.