Sydney

Největší metropole Austrálie - Sydney

Sydney je největší australské město ležící na východním pobřeží Austrálie. Patří mezi jedno z nejhezčích měst na světě. Svojí polohou u moře a příjemným klimatem, zajímavým okolím a multikulturním prostředím po celý rok láká statisíce turistů a studentů z celého světa.

 • Multikulturalita, příznivé klima po celý rok, temná trestanecká historie, klenot moderní architektury Sydney Opera House i ohromující ocelový most Sydney Harbour Bridge, vždy zelené botanické zahrady, bělostné pláže, skalnaté útesy, perfektní možnosti volnočasových aktivit.
Sydney
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Budova opery v Sydney

Budova opery v Sydney

Opera v Sydney je magická stavba v zálivu Port Jackson tvoří spolu s přístavním mostem neodmyslitelné panorama Sydney. V tomto kulturním stánku Austrálie můžete vidět ty největší současné umělce z celého světa. Zážitkem na celý život je poté operní nebo hudební představení.

 • Svým tvarem připomíná plachetnici vplouvající do přístavu a je právem považována za architektonický symbol Austrálie.
 • Toto místo, zapsané v roce 2007 na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, je opravdovým centrem australského kulturního života.

NÁŠ TIP

Večer se vydejte do nejstarší čtvrti the Rocks a poznejte historii osídlování Sydney, která je neoddělitelně spjatá se spoustou místních hospůdek. Začít můžete v nejstarší hospodě v Sydney, Fortune of War, která vznikla již v roce 1828.

Botanická zahrada v Sydney

V sousedství Opery se nachází příjemný kout s atmosférou neobyčejného klidu a pohody, poskytující jedinečné výhledy na Sydney. Botanická zahrada je bezmála 200 let stará, sbírá, pěstuje, zkoumá a konzervuje rostliny z Austrálie a dalších koutů světa.

 • Pestrost zdejší flóry je skutečně ohromující, k vidění jsou zde tisíce stromů, trsy bambusu, kaktusová zahrada, deštný les, bylinková zahrada, zahrada se vzácnými a ohroženými druhy rostlin a najdete zde také jednu z nejkrásnějších sbírek palem pod širým nebem na světě.
 • Zajímavé jsou i kolonie papoušků a obrovských kaloňů.
 • Za vidění jistě stojí i místo zvané Mrs Macquarie´s chair.
Sydney

Festivaly v Sydney

Vivid Sydney

Každoroční festival světla a hudby, který se odehrává po celém Sydney. Během festivalu můžete sledovat venkovní světelné instalace a projekce - tou největší je pak projektované představení přes celou budovu Opery. Město je také plné jak místních tak zahraničních hudebníků tak můžete narazit na venkovní debaty a rozhovory s předními tvůrčími mysliteli. Festival se každým rokem koná na přelomu května a června a v roce 2017 se ho zúčastnilo přes 2.3 milionu lidí.

Sydney Festival

Už přes 40 let patří mezi hlavní kulturní události města. Každým lednem město kulturně ožívá díky bohatému festivalovému programu do kterého patří kabaret, ohromné umělecké instalace, mezinárodní divadlo, moderní umění původních australských obyvatel, hudební představení a mnoho dalšího.

 

Nákupy a obchodní centra v Sydney

Všichni milovníci módy si v Sydney určitě přijdou na své. Nejlepší suvenýry nakoupíte v historickém centru The Rocks, blízko Sydney Opery a mostu Sydney Harbour Bridge.

 • V elegantní budově Queen Victoria Building si pak přijdou na své obdivovatelé kvalitních módních kousků a světoznámých návrhářů. Samotná budova je architektonickým dílem z 19. století ve které se nachází více jak 180 luxusních obchodů a restaurací.

Australané také milují víkendové trhy přičemž každá z městských částí pořádá ty svoje. Mezi nejpopulárnější patří:

 • Bondi Farmers Market - nedaleko populární Bondi Beach se každou sobotu pořádají trhy, kde mimo čerstvou zeleninu a ovoce nakoupíte také ručně dělané výrobky a mnoho stánků s teplým jídlem.
 • Carriageworks Farmers Market - každou sobotu se tento hangár mění v něco jako gurmánův ráj. Ve stáncích koupíte všechno od čerstvého chleba, přes domácích sýrů až po napařované čínské knedlíčky od vyhlášených kuchařů.
 • The Rocks Market - každou sobotu a neděli od 10 - 17hod můžete na tomto trhu v historické části města nakoupit unikátní dárky a suvenýry. Trh je pouhých 10 minut chůze od Circular Quay. /li>
 

Jak funguje MHD v Sydney?

Jednoznačně nejrychlejší a nejdostupnější variantou, jak se pohybovat po Sydney, je využívat místní městskou dopravu. Ta se skládá z linek autobusů, vlaků a trajektů. V Sydney se namísto jízdenek využívá forma chytré karty Opal Card, kterou nabijete kreditem dle potřeby a můžete ji pak dále využívat na všechny dopravní prostředky MHD.

 • Opal karta se dá nabíjet v automatech na vybraných stanicích MHD nebo přes mobilní aplikaci Opal Travel App.
 • Minimální vklad na kartu je $10 AUD.
 • Ceny se určují podle projeté vzdálenosti a peníze automaticky strhávají z karty při výstupu ze stanice či dopravního prostředku.

Pozn. Ceny městské hromadné dopravy jsou výhodně limitovány tak, že maximálně můžete za den projezdit jakýmikoliv dopravními prostředky $16.10, $50 za týden, nebo pouze $2.80 za neděli.

NÁŠ TIP

Projeďte si přístav v Sydney lodí. Vyrazit můžete z Darling Harbour nebo Circular Quay. Překrásná vyjížďka lodí stojí jen pár dolarů. Za stejnou službu si účtují turističtí operátoři daleko větší poplatek.

Přístavní most v Sydney

Legendární Sydney Harbour Bridge

Monumentální přístavní most klenoucí se nad zálivem Port Jackson byl postaven v době velké hospodářské krize v roce 1932.

 • Most nabízí dvě zajímavé atrakce, výstup na jeden z pilířů nebo na vrchol mostní konstrukce.
 • Ať už se rozhodnete pro cokoli, obojí Vám zprostředkuje úžasný pohled na Sydney z ptačí perspektivy.
 • Rozměry Přístavního mostu jsou kolosální – jeho celková délka je 1150 metrů a samotný oblouk má rozpětí 503 metrů.

NÁŠ TIP

Most se dá samozřejmě také projít pěšky. Vezměte si vlak do stanice Milsons Point a projděte se po mostě směrem zpátky do města - výhledy na Sydney panorama jsou ohromné.

Darling Harbour

Toto nově zrekonstruované centrum Sydney se nachází západně od Opery a v poslední době se stává druhým přirozeným centrem pulsující metropole se spoustou vynikajících restaurací, kin, výstavních sálů, koncertů přímo na vodě, muzeí i čínskou čtvrtí.

Výlet Sydney - Modré Hory

Výlety vlakem ze Sydney do okolí

Blue Mountains alias Modré hory se nachází necelé 2.5 hodiny vlakem ze Sydney. V Tento členitý region západně od Sydney je známý pro svoji dramatickou scenérie do které patří strmé útesy, eukalyptové lesy a vodopády. Díky své dostupnosti z hlavní australské metropole je park populární destinací na 1-denní výlety.

Central Coast - za méně než 1.5 hodiny se ze Sydney dostanete do pobřežní oblasti známé pro své nekonečné pláže a výborné surfařské podmínky. Nákupním a komerčním centrem je město Gosford s několika golfovými hřišti. Oblast je také vyhlášená na častý výskyt pelikánů, které můžete dokonce sami nakrmit.

Sydney

Vyhlášené restaurace v Sydney

Quay - legendární restaurace udávající trend na australské gastronomické scéně. Pochutnejte si na degustačním menu s australskými produkty a přitom obdivujete jedinečné výhledy na přístav. Ideální pro speciální události a oslavy.

The Glenmore - tradiční australská hospoda v samém srdci historického centra The Rocks. Za velmi přijatelné ceny zde dostanete klasický steak & chips, kterým je pub proslavený. Z terasy je pak dokonalý výhled na operu.

The Fine Food Store - jedna z nejlepších snídaní a brunch v Sydney. Podnik je nedaleko Circular Quay v historické části města a vybírat zde můžete z dlouhého seznamu snídaní, které zde servírují až do odpoledních hodin.

 

Kam s dětmi v Sydney?

 • Za pouhých 12 minut jízdy trajektem z centrálního Circular Quay se dostanete do Taronga Zoo - parku, kde naleznete jak australská domácí zvířata jako jsou koaly a klokani ale také importované hosty jako jsou sloni, žirafy či šimpanzi. V průběhu každého dne je možné sledovat krmení a v letních měsících jsou zde pořádány večerní jazzové koncerty. Vstupné od $34 AUD.
 • Děti ani dospělí se nebudou nudit při návštěvě zábavního parku Luna Park na severu Sydney. Zapsán jako národní památka, tento park z roku 1930 nabízí nádherné pohledy na přístav. Vstupné do parku je zdarma, jízdy se pak platí podle výšky dítěte/návštěvníka. Ideální je do parku přijet trajektem z Circular Quay za cenu kolem $7 AUD.
Fishmarket

Fishmarket

V Sydney naleznete největší rybí trh na jižní polokouli. Patříte-li mezi milovníky rybích pochoutek měli byste toto místo určitě navštívit.

 • Na Fishmarket lze dojet trajektem přímo od Opery.
 • Na místě si kromě čerstvých ryb můžete také posedět v restauracích a ochutnat tak třeba vyhlášené útřice, humry, krevety či fish & chips. Můžete si zde také dopřát delikátní snídani nebo jen nasát místní osobitou atmosféru.

Zájezdy do Austrálie

Veškeré naše originální programy pro skupiny a jednotlivce naleznete v sekci ZÁJEZDY AUSTRÁLIE. V Sydney nabízíme možnost zajištění průvodce na část Vaší dovolené.

Bondi beach

Mezi nejznámější patří Bondi Beach - tato ikona Sydney je populární jak mezi místními, kteří sem rádi chodí sjíždět vlny, tak mezi turisty.

 • Tato pláž se také stala centrem pro natáčení populárního australského pořadu o pobřežní hlídce Bondi Rescue.
 • Na Bondi beach je více jak kilometr dlouhá a naleznete zde plno restaurací, barů a kaváren.
 • Vyhlášený mezi místními je pak malý obchod se slavnými Fish and chips Bondi Fish House situovaný na hlavní promenádě.

Sydney unikát na Bondi Beach:

Součástí pláže je také venkovní bazén se slanou vodu Bondi Icebergs Pool posazený přímo do skal na okraji zálivu. Při plavání v tomto bazénu tak máte jedinečnou možnost plavat doslova ve vlnách oceánu.

NÁŠ TIP na TOP procházku v Sydney

Něco jako nepsaným pravidlem v Sydney je, že o víkendu všichni vyrazí na pláže a jejich okolí. Jedna z nejpopulárnějších tras na ranní procházky při pobřeží je pak cesta mezi plážemi Bondi a Coogee. Chodník vede různými, mírně zvlněnými terény jak už při pláži, pak mezi útesy s jedinečnými výhledy na okolí. Celá procházka je dlouhá 6km a trvá asi 2 hodiny.

 

Ostatní pláže v Sydney

Manly Beach

Další ze známých pláží Sydney, na kterou se lzde dostat za necelých 30 minut jízdy z Circular Quay. Položená na sever od centra, tato pláž je vyhlášená mezi místními surfaři. Právě zde se také každoročně v únoru odehrává legenda mezi surfařskými soutěžemi - Australian Open in Surfing.

Tamarama Beach

Menší, intimnější pláž jen kousek od Bondi. Populární je hlavně pro své navštěvovatele - často zde narazíte na krásné surfaře a dozlatova opálené modelky. Jen pozor na místní vody - díky silným vodním proudům na obou stranách je pláž považovaná za jednu z nejnebezpečnějších v celé Sydney.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!
Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.
Ke stažení ZDE.

Sydney

TOP 10 aktivit v Sydney ZDARMA

1. Navštivte Muzeum moderního umění (Museum of Contemporary Art) - jejich stálá expozice je otevřena veřejnosti zdarma a určitě nadchne nejen milovníky umění.

2. Projděte se při pobřeží na procházce mezi Bondi Beach a Coogee Beach - při cestě spojující ikonické pláže Sydney dostanete jedinečné výhledy na pobřeží

3. Přejděte jednu z největších ikon Austrálie - Sydney Harbour Bridge - z chodníku na východní straně most máte unikátní výhledy na celé Sydney

4. Relaxujte v Královských botanických zahradách - tato oáza zeleně v samém centru města je ideálním místem na piknik.

5. Zaposlouchejte se do jednoho z každodenních koncertů živé hudby u prahu Operu - v okolí Opera Baru se každý večer odehrávají koncerty pro veřejnost.

Sydney

TOP 10 aktivit v Sydney ZDARMA

6. Poznejte historii Sydney a původních australských obyvatel v muzeu The Rocks Discovery Museum - poznejte aboriginskou historie v jedné z nejstarších čtvrtí v celé Sydney.

7. Sledujte migraci velryb z majáku - Barrenjoey Lighthouse je maják posazený 20 minut chůze do kopce od Palm Beach na Severu Sydney. V měsících od května do října zde můžete pozorovat migrují velryby kolem pobřeží.

8. Poznejte jedinečnou atmosféru na místních trzích - užijte si odpočinkovou sobotu a projděte se kolem Paddington Market, jedním z nejvíce vyhlášených trhů v celé Sydney

9.Obdivujte výhled na Sydney panorama z North Head Lookout - zvláště při západu slunce je tato vyhlídka situovaná v oblasti severních pláží jedním z nejlepších míst k focení panorama Sydney.

10. Zabavte se v Luna Parku - i když za jednotlivé svezení se platí, samotný vstup do tohoto retro zábavního parku je zdarma. Z parku jsou jedinečné výhledy na přístav.

 
AKTUÁLNĚ