Zajímavosti Austrálie

Austrálie a co jste nevěděli

Austrálie je jednou z nejvýraznějších zemí světa; domov jedinečné krajiny, zvířat, rostlin a tradic. Inspirující země, která Vás nikdy nenechá v úžasu, ať už je to Vaše první návštěva nebo domov. Dokonce, když si myslíte, že o Austrálii víte už všechno, budete příjemně překvapeni těmito skutečnostmi:

  • Austrálie je domovem nejrozsáhlejších (a nejsmrtelnějších) zvířat na světě.
  • Milovníci pláží si v Austrálii přijdou na své.
  • V Austrálii žije více klokanů než lidí.
Zajímavosti Austrálie
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Pláže Austrálie

Australské pláže

V Austrálii naleznete více než 10 000 pláží.

Trvalo by Vám to více než 27 let, kdyby jste chtěli při své návštěvě denně pobýt na jedné z pláži.

Na obrovské rozloze, přes 7,962 milionu čtverečních kilometrů žije více než 80% Australanů, zpravidla ve vzdálenosti do 100 kilometrů od pobřeží.

Všechna hlavní města Austrálie byla postavena podél pobřeží, protože téměř tři čtvrtiny země nejsou schopny podpořit žádný druh zemědělství kvůli nedostatku vody.

Austrálie - Země velbloudů

Země velbloudů

Austrálie je zemí velbloudů.

Velbloudi byli do země přivezeni v roce 1866. Tehdy to byla přesná stovka a dnes populace volně žijících velbloudů vzrostla na více než 1 milión kusů.

Je to jediná země na světě, kde ve volné přírodě najdete stáda volně se pasoucích divokých velbloudů. Velbloudů je v Austrálii 10x více než koal, proto se také vyvážejí a hlavním odběratelem se stala Saudské Arábie, která z nich vyrábí různé delikatesy.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je poloviční velikosti Texasu

Velký bariérový útes je opravdu velký, ale pravděpodobně jste nevěděli, že je to zhruba polovina z velikosti Texasu.

Největší systém korálových útesů na světě, který zahrnuje více než 1400 mil, může být vidět dokonce i z vesmíru!

Pokud chcete vidět tento neuvěřitelný přírodní zázrak, doporučujeme se brzy vydat do země, protože změna klimatu, je největší hrozbou tohoto útesu. Věděli jste, že Velký bariérový útes má poštovní schránku? Pokud jste ochotni tam zajet trajektem, můžete své rodině poslat pohlednici a získat exkluzivní razítko!

Klokani v Austrálii

Více klokanů než lidí

Austrálie je nejvíce řídce osídlený kontinent na světě s přibližně 24 miliony obyvatel.

Ale to není vše, má dvojnásobek klokanů!

Aby se pomohlo omezit vysoké populaci klokanů, využití klokaního masa ke stravování se stalo samozřejmostí, zatímco ovce se tady chovají zejména na vlnu.

TAIPAN VELKÝ

Nejjedovatějším hadem na světě je TAIPAN VELKÝ

Věděli jste, že v Austrálii žije také nejjedovatější had na světě?

Taipan velký má takové množství jedu, které by usmrtilo až 100 osob najednou.

Své oběti si vyhledává svým naprosto jedinečným čichem.

  • Hlavní složkou jedu Taipana jsou neurotoxiny, které způsobují naprosté ochabnutí svalů, tedy i dýchací soustavy, což následně vede k udušení oběti.
  • Nemusíte mít strach, Taipan se vyskytuje zejména na severu Austrálie, která není obydlená a je velmi obtížné se tam dostat.

School of the Air

Austrálie má natolik izolované některé oblasti, že žáci do samotných škol dojíždějí jen 2x ročně. Učitel a žáci se původně dorozumívali přes rádiová spojení, které v poslední době nahradil internet. Dodnes se však rádiové spojení využívá stále v oblastech o více než 1,3mil km2.

V současnosti školu navštěvuje pouze 119 studentů.

Aboriginci

Multikulturní země

Dnešní Austrálie je velmi multikulturní s domorodými národy a migranty ze zhruba 200 zemí. V Austrálii se hovoří více než 200 různými jazyky a dialekty včetně 45 různých původních jazyků.

  • Nejoblíbenější z nich jsou po angličtině, řečtina, kantonština, arabština, vietnamština a mandarínština.
Velký bariérový útes

Nejdelší plot na světě

Austrálie je vlastníkem nejdelšího plotu na světě. 5 614 kilometrů dlouhý plot byl původně postavený k zastavení šíření králíků do země.

V Austrálii bylo v roce 1859 vysazeno 24 králíků.

Tito roztomilí králíčci byli tak plodní, že během několika let bylo jejich množení označeno za velmi agresivní. Z důvodu jejich destruktivním činnostem musela Austrálie použít celou řadu opatření k jejich likvidaci, až po stavbu obrovského plotu.

Tento plot má také svou stráž na velbloudech, kteří zde drží pravidelné hlídky. Od roku 1991 vzrostla populace králíků až na 200 - 300 milionů kusů.

Tasmánie

Tasmánie má nejčistší vzduch na světě

Tasmánie, ostrovní stát 150 mil od pobřeží Austrálie, je známý nejen svými tasmánskými ďábly, ale také tím, že má nejčistší vzduch na světě. Pokračujte, zhluboka se nadechněte chladného vzduchu a prozkoumejte mnoho krásných míst ostrova, od národního parku Freycinet po Cradle Mountain.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!
Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.
Ke stažení ZDE.

 
AKTUÁLNĚ