Outback Austrálie

Outback - srdce Austrálie

Nic nevystihuje Austrálii asi tolik, jako “Outback”. Pod tímto názvem si představte nekonečné otevřené prostory přes vyprahlou scenérii v samém srdci Austrálie.

 • Symbolizuje podstatu Austrálie, od rozlehlých dobytčích farem, přes drsné horské pásy, velkolepé soutěsky až po nejdelší rovný úsek železnice na světě.
 • Část outbacku můžete najít v každém státě a i když jsou jeho oblasti odlehlé, jsou dobře přístupné ze všech větších měst.
Outback Austrálie
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Outback

Co a kde je “Outback”

Hovorový výraz “Outback” odkazuje na vše co je “out” neboli pryč či mimo.
V Austrálii se tím myslí mimo zabydlené oblasti, která jsou v naprosté většině u pobřeží. Část Outbacku najdete v každém státě Austrálie, a zatímco regiony jsou vzdálené, jsou snadno dostupné z většiny velkých měst.

NÁŠ TIP

Seznamte se se svým vozidlem (mějte s sebou manuál, mějte s sebou rezervu a umějte ji i sami nasadit etc.). V Outbacku někdy i hodiny nepotkáte žádné další auta, a tak při poruše budete odkázání na sebe.

Rudý střed

Rudý střed

Rudý střed je něco jako epicentrum australského národa. Za Rudý střed se považuje neobyčejná krajina pouštních plání, pohoří a skalnatých soutězek a je také domovem několika nejposvátnějším aboriginských míst jako Uluru či Kata Tjuta.

 • Do Rudého středu se nejlépe dostanete letecky do Alice Springs - přímý let ze Sydney trvá 3 hodiny. Dále je to dalších 5-6 hod jízdy.
 • Můžete také využít proslulého vlaku Ghan, který zde také zastavuje na své cestě mezi městy Darwin a Adelaide.
Krokodýl Dundee

Zajímavosti Austrálie

 

Krokodýl Dundee
Krokodýl Dundee a Austrálie jdou spolu ruku v ruce. Příběh o australském křovákovi, který ukáže Outback žurnalistce z New Yorku naprosto změnil turismus v zemi a herec Paul Hogan se stal tváří Austrálie. Film se natáčel z velké části v národním parku Kakadu.

Vlakem Ghan napříč Austrálií
Z Adelaide na jihu Astrálie přes celý Outback až k samému severu do města Darwin můžete dojet vlakem. Cesta Vám bude trvat 54 hodin (se 4 hodinovou přestávkou v Alice Springs ) a ujedete přes 2,979km.

Nadpřirozené jevy v Devils Marbles

Outback - zajímavosti

Lightning Ridge
Malé město v Outbacku známé pro své naleziště vzácných černých opálů.

Quantas Founders Museum
V Quantas Founders Museum se dozvíte více o počátcích nejznámější australské letecké společnosti či uvidíte originální aeroplány. Muzeum je ovšem také místo, kde lépe poznáte ten pravý Outback s kovboji jak ho znáte z filmů a určitě byste ho při vaší návštěvě státu Queensland neměli minout.

Nadpřirozené jevy v Devils Marbles
Na pohyblivé skalní útvary narazíte po cestě z Alice Springs směrem na Tennant Creeks po dlouhé a osamělé Stuart Highway. Zajímavostí je, že celý tento úsek silnice spolu s Devils Marbles patří mezi místa s nejvíce zaznamenaným úkazem UFO na celém světě.

Za západem slunce do Flinders Ranges

Po pěti hodinách jízdy z Adelaide dorazíte do toho pravého Outback, kde drsné, zvětralé vrcholy a skalnaté soutěsky Flinders Ranges tvoří jedny z nejdramatičtějších krajin v zemi.
Je to také místo vyhlášené pro svoje romatické západy slunce.

První průzkumníci a objevitelé

Australané považují své historické objevovatele za národní hrdiny. Mezi ty nejznámější patří Burke and Wills. Tito pánové byli australští průzkumníci, kteří jako první Evropané v roce 1860 překročili Austrálii z jihu na sever. Oba bohužel zemřeli na zpáteční cestě, z vyčerpání a hladu.
Nakonec to byl skotský McDouall Stuart, který vedl první úspěšnou expedici, kdy projel australskou pevninou z jihu na sever a v roce 1862 se vrátil středem kontinentu.

NÁŠ TIP

Co s sebou do Outbacku - pokud jedete mezi květnem a zářím tak teplé oblečení
(teploty v noci můžou klesnout až k bodu mrazu). Repelent proti hmyzu a opalovací krém se určitě budou hodit.

Lake Ayre

Největší jezero Austrálie Eyre je obvykle suché, ale mění se v oázu každých osm let. Ať tak či onak, je na něj nádherný pohled.

 • Návštěvníky často nadchne neuvěřitelný pocit izolace a prostoru a pozoruhodně krásný vzhledu krajiny jezera lemované solnými úkazy.
 • I když je většinu času jezero suché (v posledních 150 letech se naplnilo do plné kapacity jen třikrát), každých osm let se mu dostává značné množství vody.
 • Při těchto příležitostech jezero přichází k životu a tvoří oázu pro tisíce stěhovavých vodních ptáků.
kings canyon

Kings Canyon a NP Watarrka

Propast Kings Canyon v národním parku Watarrka je jednou z nejpozoruhodnějších památek celého Outbacku. Kings Canyon Vás zaujme svým rozsahem a syrovou krásou, svými čirými červenými útesy a možností 6km treku kolem jeho okraje.

Road train

Outback - zajímavosti

Road train
Nedílnou součástí australského Outbacku jsou i Road trains značky Mack. Nenechte se mýlit názvem, nejedná se totiž o vlaky, nýbrž o náklaďáky. Tyto mega-kamiony převážně převážející železnou rudu mají tři a více přívěsů a povolený pohyb pouze pro oblasti Outbacku. Nejdelší Road train měl dokonce 112 přívěsů a měřil 1,473m.

School of the Air
Některé oblasti v Austrálii jsou tak izolované, že se učitelé a žáci původně dorozumívali přes rádiové spojení a do samotné školy dojížděli 2x ročně. Rádiové spojení bylo v poslední době nahrazeno internetem, ovšem oblast, kde se tato metoda využívá, dodnes pokrývá přes 1.3mil km2. Školu v tuto chvíli využívá 119 studentů.

The Flying Doctor
Nezisková organizace poskytující zdravotní pomoc lidem žijící v odlehlých oblastech australského Outbacku a řadí se mezi nejobsáhlejší aero-medikální organizaci na světě.
 

Oblast Kimberly

Proslavené místem natáčení film Austrálie, oblast Kimberley je jednou z nejcennějších oblastí divočiny na světě. Díky své odhlehlosti, s rozměry 3x většími než Anglie a s populací pouhých 40,000 obyvatel, je tato oblast místem, kde naleznete ten pravý Outback.

 • Ve východní oblasti Kimberley navštivte ikonické město Broom známé pro své západy slunce a bílé pláže.
 • Stovky obrovských kupolí tvořící pohoří Bungle Bungle jsou často přirovnávány ke včelím úlům pro jejich tvar a černo-oranžové pruhy. Jedinečnost pohoří nejlépe vyzní při letu helikoptérou z nedalekého města Kununururra.
Alice Springs - srdce Rudého středu

Alice Springs - srdce Rudého středu

Situované uprostřed pouště Alice Springs je oázou v pravém slova smyslu.
Město obklopené červeným pískem a krásnými horami, je výchozím bodem pro objevování přírodních divů severního teritoria - monolitu Uluru, soutěsek Kata Tjuta, a Kings Canyonu. Alice Springs samo o sobě stojí za prozkoumání.

 • Naleznete zde muzea, úžasné galerie s aboriginským uměním či přírodní park s živočišnými druhy Rudého středu.
 • Také díky četným hotelům, restauracím, a cestovnímu spojení tvoří toto město ideální základnu v srdci Outbacku.

NÁŠ TIP

Na co se připravit - na obrovské množství mouch, hlavně kolem Uluru. Nejlepší je pořídit si síť přes obličej a hlavu.

Cesta z Adelaide do Darwinu - poznejte pravý Outback

Cesta z Adelaide do Darwinu měří zhruba 3 500 km během nichž projedete oblastní vlnících se zelených kopců vinařských oblastí na jihu, skrze typickou australskou scenérii Outbacku přes Rudé centrum až k tropickému Darwinu.

NÁŠ TIP - DARWIN

Nezáleží na směru, kterým pojedete, nýbrž na ročním období. Vyrazte v období sucha (květen - září) a vyhněte se neprojízdným cestám v období dešťů.

Národní park Kakadu

Kakadu

Pouhé 3 hodiny jízdy od Darwinu se nachází největší národní park Austrálie - Kakadu. Naleznete zde drsné útesy, bujné deštné pralesy, a až 20 000 let staré skalní malby.

 • Místní původní obyvatelé, lidé se skupiny Bininje / Mungguy, Vás zasvětí do své kultury a tradic.
 • V Parku také naleznete nespočet vodopádů a v okolí mokřadů můžete spatřit miliony stěhovavých ptáků.
Coober Pedy

Za opály do Coober Pedy

Při příjezdu do městečka Vás udiví krajina jakoby prošpikovaná dírami (prý je jich v okolí až kolem 1 milionu) s hromádkami vyvezené hlíny vedle nich. Důvodem ke kopání je honba za opály.

 • Tyto drahé kameny zde byly objeveny před více než 100 lety a udělaly z této vesničky těžební mekku.
 • Toto podzemní město, kde se díky extrémním teplotám domu, kavárny a dokonce i kostel přesunuly pod povrch země, patří mezi jedno z nejvíce zvláštních a neobvyklých míst v Austrálii.

Za dinosaury do Winton

Ve státě Queensland narazíte na muzeum jenž je domovem největší světové sbírky australských zkamenělin dinosaurů, stejně jako bronzových dinosaurů v životní velikosti.

Za plavbou v soutěsce do Katherine Gorge

Po 3.5 hodinách jízdy z Darwinu narazíte na sérii 13 hlubokých pískovcových soutěsek která byla vyřezána řekou Katherine na své cestě z Arnhem Land do Timorského moře.
Tyčící se pískovcové stěny soutěsky a její okolí nabízí dech beroucí výhled, který nejlépe oceníte z ranní či večerní vyhlídkové plavbě nebo při půjčení vlastní kánoe.

 
AKTUÁLNĚ