Alice Springs - pouštní město

Poznejte opravdovou Austrálii

Alice Springs patří mezi jedno z nejzajímavějších australských měst vůbec. Město je nekorunovaným hlavním centrem Severního teritoria a nachází se přibližně 450 km severovýchodně od světoznámého monolitu Uluru.

 • Strategicky umístěné centrum uprostřed Austrálie je dobrým výchozím bodem k návštěvě panenského pohoří Western Mac Donnel Ranges, Rudého středu Uluru, Kata Tjuta a Kings Canyon nebo na sever směrem do NP Kakadu.
Alice Springs - pouštní město
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762

Doprava do Alice Springs

 • letecky ze Sydney, Cairns, Melbourne, Perth, Darwin a Adelaide
 • z Alice Springs létá pravidelná linka na Uluru, kam se můžete také dostat vozem nebo autobusem.
 • po Stuartově dálnici, která vede z jihu Adelaide na sever do Darwinu
 • po transkontinentální železnici Ghan
Zajímavosti v Alice Springs

Zajímavosti v Alice Springs

Todd River Regatta

 • Jediná regatta na světě, která se jede na vyprahlé pouštní řece Todd.
 • Účastníci slavného závodu závodí v originálních lodích bez dna ve vyprahlém korytě řeky.
 • Pohon představují pouze lidské nohy.
 • Závod končí velkou veselicí po celém Alice Springs.
 • Pouze jedenkrát byla regatta zrušena. Důvodem byla voda v řece.
 • Závody se jezdí v září.

Camel Cup

 • Každý rok se v Alice Springs konají velbloudí závody, tzv. Camel Cup.
 • Letos se pojedou 20. července a jako každý rok to jistě bude pořádný zážitek.

Věznice Stuart Town Gaol

 • Nejstarší stavba v Alice Springs je dnes plně přístupná turistům.
 • Byla otevřena v roce 1909 a využívána do roku 1938.

Alice Springs Desert Park

 • Park se nachází na západním okraji města a tvoří tři uměle navozená prostředí – pouštní řeka, písečná duna a les.
 • Za cenu 32 AUD zde můžete vidět spoustu ptačích druhů i zvířat střední Austrálie, kteří zde volně žijí a Vy se mezi nimi můžete procházet, jak se Vám zachce.
 • Vyskytují se tu například papoušci Kakadu, různé druhy pavouků, Moloch ostnitý neboli australský pouštní dráček, psi Dingo, dlouhonozí ptáci, roztomilý bandikut, plazi všech tvarů a velikostí nebo klokani.

Škola vzduchem (School of air)

Údajně největší jednotřída na světě pokrývající všechny odlehlé oblasti Austrálie, kde žijí obyvatelé. Děti z dobytkářských farem nebo pouštních usedlostí se učí pomocí jednosměrného rádia. Učitelé je vyučují radiostanicí z Alice Springs a Katherine. Nejslavnější učitelkou byla sama královna Alžběta, která vedla jednu z hodin při její návštěvě rudého centra v roce 1973.

Telegrafní stanice (Old Telegraph Station)

Původem nevýznamná osada se dostala do centra zájmu při obří stavbě telegrafu přes obrovské vzdálenosti australského vnitrozemí. Právě v Alice Springs se nacházela jedna z nejdůležitějších zesilovacích telegrafních stanic v celé Austrálii.
Celá osada poté dostala jméno po Alici, manželce Charlese Todda, hlavního dohližitele stavby a hlavního poštmistra. Telegraf spojil jižní pobřeží přes Adelaide a centrální Austrálii s Darwinem. Odtud byl veden podmořský kabel do Indonésie a pak následně do Evropy.
Zajímavostí je, že při stavbě telegrafní stanice bylo spojení s městem Adelaide zajišťováno pomocí velbloudích karavan. Ti však byli po dokončení projektu vypuštěni do divočiny pro nadbytečnost a dodnes zde najdete velká stáda zdomácnělých velbloudů.

Poznejte opravdovou Austrálii

Město nabízí spoustu originálních míst k návštěvě. V krátkosti jmenujme originální pouštní nálevny, stanice Létajících doktorů, Školu vzduchem, historickou telegrafní stanici a další zajímavosti.
Alice je také centrem obchodu v Severním teritoriu. Můžete zde nakoupit tradiční aboriginské předměty za přijatelnější cenu než v ostatních australských destinacích.

Mohlo by Vás zajímat

 

Do Alice Springs s Go2

 

V rudém centru zajišťujeme originální programy pro skupiny a jednotlivce. Standartně do programu patří návštěva Alice Springs, velbloudí stanice a Královského kaňonu a monolitu Uluru a Kata Tjuta. Dokážeme zajistit pronájem vozu bez jednosměrného poplatku na Uluru, resp. Alice Springs. Naši CZ průvodci mají místní licence na provázení na Uluru a Kata Tjuta. V sekci ZÁJEZDY AUSTRÁLIE. naleznete více.

NÁŠ TIP

Navštivte některou ze zdejších pouštních náleven - po uzavření věhlasného pouštního saloonu Bojangles, doporučujeme Grill & Steak Bar Monties.

Stanice létajících doktorů (Royal Flying Doctors)

Originální australská služba fungující od počátku 20. století. Nezisková organizace Royal Flying Doctors zabezpečuje moderní zdravotní péči obyvatelům všech odlehlých oblastí Austrálie (7.150.000 km2). Služba funguje na principu rádiové pomoci, v případě potřeby jsou k dispozici lehké sanitní letouny, které přepraví pacienty do vybraných zdravotnických zařízeních po celé Austrálii.
K přepravě nemocných se původně používali velbloudi. Rychlým rozvojem letectví se brzy přešlo na malé dopravní letouny, které jsou schopné přistát při ztížených podmínkách.
Každoročně létající doktoři mají celkem 280 000 zásahů (včetně rádiové pomoci) a zachrání tak bezpočet životů jak Australanům, tak turistům. Jejich servis je hrazen v rámci zdravotního, resp. cestovního pojištění.

Podnebí

V Alice Springs je klima horké a suché. V létě teploty přes den dosahují běžně přes 40 °C, kdežto v zimních nocích klesají k 5 °C. Srážky jsou většinou minimální a pokud přijdou, je to ve formě prudkých bouřek.

 
AKTUÁLNĚ