JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Top Austrálie

Alice Springs - pouštní město

POZNEJTE OPRAVDOVOU AUSTRÁLII

Alice Springs patří mezi jedno z nejzajímavějších australských měst vůbec. Město je nekorunovaným hlavním centrem Severního teritoria a nachází se příbližně 450 km severovýchodně od světoznámého monolitu Uluru.

KŘIŽOVATKA RUDÉHO CENTRA

Strategicky umistěné centrum uprostřed Austrálie je dobrým výchozím bodem k návštěvě panenského pohoří Western Mac Donnel Ranges, Rudého středu Uluru, Kata Tjuta a Kings Canyon nebo na sever směrem do NP Kakadu.

 


POZNEJTE OPRAVDOVOU AUSTRÁLII V ALICE SPRINGS

Město nabízí spoustu originálních míst k návštěvě. V krátkosti jmenujme originální pouštní nálevny, stanice Létajících doktorů, Školu vzduchem, historickou telegrafní stanici a další zajímavosti. Alice je také centrem obchodu v Severním teritoriu. Můžete zde nakoupit tradiční aboriginské předměty za přijatelnější cenu než v ostatních australských destinacích.


STANICE LÉTAJÍCÍCH DOKTORŮ (Royal Flying Doctors)

Originální australská služba fungující od počátku 20. století. Nezisková organizace Royal Flying Doctors zabezpečuje moderní zdravotní péči obyvatelům všech odlehlých oblastí Austrálie (7.150.000 km2). Služba funguje na principu rádiové pomoci, v případě potřeby jsou k dispozici lehké sanitní letouny, které přepraví pacienty do vybraných zdravotnických zařízeních po celé Austrálii.

K přepravě nemocných se původně používali velbloudi. Rychlým rozvojem letectví se brzy přešlo na malé dopravní letouny, které jsou schopné přistát při ztížených podmínkách.

Každoročně létající doktoři mají celkem 280 000 zásahů (včetně rádiové pomoci) a zachrání tak bezpočet životů jak Australanům, tak turistům. Jejich servis je hrazen v rámci zdravotního, resp. cestovního pojištění.


ŠKOLA VZDUCHEM (School of Air)

Údajně největší jednotřída na světě pokrývající všechny odlehlé oblasti Austrálie, kde žijí obyvatelé. Děti z dobytkářských farem nebo pouštních usedlostí se učí pomocí jednosměrného rádia. Učitelé je vyučují radiostanicí z Alice Springs a Katherine. Nejslavnější učitelkou byla sama královna Alžběta, která vedla jednu z hodin při její návštěvě rudého centra v roce 1973.


TELEGRAFNÍ STANICE (Old Telegraph Station)

Původem nevýznamná osada se dostala do centra zájmu při obří stavbě telegrafu přes obrovské vzdálenosti australského vnitrozemí. Právě v Alice Springs se nacházela jedna z nejdůležitějších zesilovacích telegrafních stanic v celé Austrálii.

Celá osada poté dostala jméno po Alici, manželce Charlese Todda, hlavního dohližitele stavby a hlavního poštmistra. Telegraf spojil jižní pobřeží přes Adelaide a centrální Austrálii s Darwinem. Odtud byl veden podmořský kabel do Indonésie a pak následně do Evropy.


ALICE SPRINGS - ZAJÍMAVOSTI

  • Todd River Regatta

Jediná regatta na světě, která se jede na vyprahlé pouštní řece Todd. Účastníci slavného závodu závodí v originálních lodích bez dna ve vyprahlém korytě řeky. Závod končí velkou veselicí po celém Alice Springs.

Pouze jedenkrát byla regatta zrušena. Důvodem byla voda v řece. Závody se jezdí v září.

Tip: 

Navštivte některou ze zdejších pouštních náleven - po uzavření věhlasného pouštního saloonu Bojangles, doporučujeme Grill&Steak Bar Monties.