Užitečné informace

Usnadněte si dovolenou v Austrálii

Připravili jsme pro Vás přehled užitečných informací pro jednodušší cestování po Austrálii, kde dvojnásobně platí jiný kraj, jiný mrav.

 • Informace Vám usnadní dovolenou v Austrálii a umožní ušetřit nemalé finanční prostředky a čas.
 • Další užitečné rady a tipy najdete ke stáhnutí v Knižním průvodci o Austrálii.
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Telefonování

Telefonování

V Austrálii fungují dvou pásmové mobilní telefony. Jestliže chcete volat do České republiky, doporučujeme nákup karty v trafice.

 • Další možností je mobilní SIM karta od společnosti LEBARA, se kterou můžete z mobilu volat kamkoliv za velmi výhodné tarify, ať už na pevnou linku nebo mobilní číslo, a to i do České republiky.
 • Telefonní kód Austrálie je +61.
 • Při telefonování do České republiky je třeba nejprve vytočit předčíslí 0011 420 nebo +420.
Elektrické napětí

Elektrické napětí

Elektrické napětí je v Austrálii stejné jako v Evropě 220 V/50 Hz, používá se tu však odlišný typ zásuvek. Pro správnou funkci Vašich přístrojů potřebujete adaptér se třemi plochými šikmo postavenými kolíky.

 • Adaptér zakoupíte na letišti, v obchodech mimo velká města není adaptér jednoduše k sehnání.
 • Zakoupení příslušného adaptéru seženete od $10 - $15 AUD.

NÁŠ TIP

Některé restaurace nesou označení BYO (bring your own – přines si svoje nápoje).

Většinou jsou to asijské restaurace, můžete si do nich přinést vlastní alkohol a za malý poplatek ho konzumovat. Ceny večeří jsou přijatelné, od 8 AUD.

Ve většině restaurací, RSL klubů, golfových klubů nebo jídelen Food Court lze využít polední menu. Cena takového obědu se velmi často pohybuje mezi 5-10 AUD na osobu.

Spropitné

Spropitné

Spropitné není povinností, ale zpravidla se dává 5% až 10%.

Jídlo a pití

Jídlo a pití

V Austrálii můžete vybírat ze široké nabídky nápojů a potravin. Pro cestovatele je nejvýhodnější nakupovat v řetězcích Coles, Woolworth. Ceny potravin jsou vyšší než v Čechách. Ve všech obchodech můžete často využít slevových akcí.

NÁŠ TIP

V Sydney byste neměli vynechat návštěvu největšího rybího trhu na jižní polokouli, Fishmarket.

Australské barbeque

Australské barbeque

Australané milují hovězí maso. Proto byste určitě měli vyzkoušet australské "barbeque" (BBQ),. ingredience na australský gril snadno obstaráte v samoobsluze, za zkoušku určitě stojí i naložené maso klokana.

Austrálie je rájem pro milovníky ryb a rybích produktů. Čerstvé ryby lze koupit na každém rohu.

V rámci našich služeb naši klienti obdrží seznam doporučených jídelen a restaurací, kde můžou zažít opravdovou australskou atmosféru.

Alkohol

Alkohol

 • Alkoholické nápoje se neprodávají v supermarketech, ale pouze ve speciálních obchodech Liquer Store. Cena je zde velmi přijatelná ve srovnání s cenou alkoholu v restauracích a hospodách.
 • Minimální věková hranice pro pití je 18 let.
 • Maximální povolená hranice alkoholu v krvi je 0.05%.
 • Konzumace alkoholu na veřejném prostranství je trestná.
 • Voda je pitná téměř všude.

Oblíbené pivo:

Pivo 10, označení light

Standartní pivo lager, pilsner

“4x“ XXXX nebo “veřejná bezpečnost“ VB

James Boags, tasmánské pivo s extraktem z chmelu

Pravé australské rožnění

Pravé australské grilování

Místa na opékání najdete po celé Austrálii, v parcích, kempech nebo u pláže. Většinou se jedná o elektrickou nebo plynovou opékací desku nebo rošt, poblíž nechybí stůl s lavičkami. Australské "barbee" je skvělý způsob, jak si zpestřit a zpříjemnit den.

Pravé australské grilování je součástí všech našich zájezdů, často takto zájezd zpestřujeme v exotických lokacích – poušť, prales apod. Občas pečeme i pouštní chléb dumper. Na BBQ doporučujeme koupit:

 • Hovězí steak od kosti T-bone
 • Ryby Baramundi
 • Klokaní maso - steak

Doporučení od průvodců:

Maso je dobré naložit do směsi z oleje, pepře, soli, medu, hořčice a BBQ omáčky (ne na ryby). S masem opečte i zeleninu (cibuli, brokolici, brambory), chléb a vše dochuťte místními BBQ omáčkami.

Oblečení a vybavení

Cena oblečení je v Austrálii stejná nebo o něco vyšší než u nás. Vyplatí se ovšem počkat na pravidelné půlroční výprodeje nebo speciální sezónní i mimo sezónní nabídky nákupních center.

Vše pak pořídíte za pouhý zlomek ceny. Stojí za to také vyrazit na trh, anebo navštívit některý z čínských obchodů, kde můžete sehnat zajímavé zboží za příznivou cenu.

Jaké oblečení si s sebou vzít do Austrálie, se dozvíte v sekci co si sbalit na cestu do Austrálie.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!

Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.

Ke stažení ZDE.

Zábava a noční život

Zábava a noční život

Australané milují zábavu a noční život. Doporučujeme Vám navštívit jednu z mnoha tradičních hospod “Outback Pubs”. nebo si zajít do restaurace na dobrou večeři, která zároveň nemusí zruinovat Váš rozpočet.

 • Při pobytu ve velkých městech je zejména v nočních hodinách nutná obezřetnost v některých čtvrtích (např. Redfern či Kings Cross v Sydney).
 
AKTUÁLNĚ