Opera v Sydney

Architektonický symbol

Opera v Sydney připomíná svým tvarem plachetnici vplouvající do přístavu a je právem považována za architektonický symbol Austrálie.

 • Opera v Sydney byla zapsaná v roce 2007 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, je opravdovým centrem australského kulturního života.
Opera v Sydney
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Opera v Sydney

Opera v Sydney - zajímavosti

Tato stavba, dokončena v roce 1973, stojí na výběžku pevniny přímo v srdci australské metropole a ční tak do kouzelného Jacksonova zálivu v Sydney.

 • Jedná se o první stavbu zapsanou na seznam UNESCO ještě za autorova života.
 • Skutečné náklady několikrát přesáhly plánovanou výši, což byl jeden z důvodů neshod s australskou vládou (z původně odhadovaných 7 mil. australských dolarů se konečná bilance vyšplhala na 102 mil. AUD).
 • Inspirací se Utzonovi staly motivy ze světa přírody, zejména pak pocit, jenž si odnesl z prohlídky náhorních plošin Mayů v Mexiku.
Opera v Sydney

Jak se dostat k Opeře

Díky své relativně centrální poloze se nabízí několik vhodných možností jak se k Opeře dostat:

- Pěšky - pokud vám to dovolí počasí, pak nejlepší volbou je vydat se po svých. Pro ubytované v centru Sydney či oblasti Hyde Park směřujte na sever podél Macquarie Street. Po krátké procházce dojdete do Circular Quay, odkud je to jen 5-7 minut chůze podél břehu.

- Vlakem - pokud bydlíte mimo přímé centrum, pak buďte jako místní a využijte městské dopravy. Všechny vlaky buď přímo končí nebo alespoň zastavují v Circular Quay, odkud je to jen pár minut chůze.

- Autobusem - další z nízkonákladovou možností je využití místních autobusových linek.

- Autem - pokud máte pronajaté vlastní auto, pak ho můžete za poplatek zaparkovat přímo v podzemním parkovišti opery (adresa Opery pro navigace: Sydney Opera House, Bennelong Point, Sydney NSW 2000, Australia).

- Trajektem - jednoznačně nejlepší volba. Sydney nabízí cesty trajektem po zálivu jako součást městské dopravy, a tak vás jízdenka vyjde na pár dolarů. Trajekty zastavují přímo u Opery a cestou tak uvidíte Sydney a její hlavní atrakce z úplně jiného úhlu.

Opera v Sydney -

Prohlídky Opery v Sydney

Nejlepší, jak poznat interiér budovy Opery a nasát její atmosféru je samozřejmě během jednoho z představení. Další možností je také si zvolit organizovanou hodinovou prohlídku. Prohlídky fungují denně od 9 - 17hod a cena vstupenky je $42 AUD.

 • Pro všechny architektonické nadšence je zde pak možnost zakoupení prodloužené, 2-hodinové prohlídky, při které se dostanete do veškerých prostor budovy.
 • Cena vstupenky je $175 AUD.
 • Tato prohlídka začíná každý den v 7 ráno a v ceně je i snídaně v Zeleném sále Opery.
 • Vstupenky na prohlídku Opery se dají zakoupit předem přímo na stránkách Sydney Opery.

Pozn. Počítejte s tím, že v na Opeře právě provádějí renovace končící v roce 2022, která můžou prohlídku vyrušit.

Trochu historie

Plánování nové budovy opery začalo už na konci 40. let minulého století. E. Goosens, ředitel Státní konzervatoře hudby Nového Jižního Walesu hledal vhodné místo pro nové divadlo. Svou myšlenku prosadil roku 1954 a následující rok vláda vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na budovu opery.

Zvítězil v té době poměrně neznámý Jørn Utzon z Dánska, který ovšem po neshodách s konzervativní australskou vládou v roce 1966 rezignoval a stavbu (především interiérů) za něho dokončili australští architekti. Proslýchá se, že jeho návrh nejdříve porotu nezaujal a až na poslední chvíli jej jeden z porotců vytáhl z odpadkového koše.

NÁŠ TIP

Pokud chcete vidět budovu Opery nasvícenou laserovými paprsky s tygrovaným vzorem či aboriginskými motivy, vydejte se s námi do Sydney v době červnového festivalu kultury, světel a hudby Vivid Festival.

Během tohoto festivalu, který se každoročně koná v období května a června, se po celém městě promítají různá vizuální a hudební projekce, přičemž ta hlavní instalace je vždy na stěnách Opery.

Divadelní sál uvnitř opery

Co se nachází uvnitř Opery

Opera v Sydney v sobě ukrývá pět velkých divadel, dvě čistě operní a další tři, které se věnují i činohře. Dále tu najdete výstavní síň, nahrávací studio, knihovnu, obchody se suvenýry, bary i restaurace. Operní sál má celkem 1507 sedadel, zatímco v koncertním sále je 2679 míst.

V tomto sále jsou také umístěny největší mechanické varhany na světě.

NÁŠ TIP

Jelikož se australští architekti výrazně odchýlili od Utzonova návrhu interiéru, působí dnešní interiéry poněkud fádně a neuceleně a jejich návštěva Vás může po prohlídce exteriéru poněkud zklamat.

Pokud ovšem nechcete o interiér přijít, zkuste se podívat na toalety v přízemí (vedle hlavních pokladen) – pouze zde se paradoxně zachovaly interiéry navrhované architektem Utzonem.

Konstrukce opery v Sydney

Konstrukce Opery v Sydney

 • Silueta budovy připomíná kusy lastur, lodní plachty či kůži pásovce.
 • Celý komplex zabírá 1,8 hektarů.
 • Nejvyšší bod budovy se nachází ve výšce 67 metrů nad mořem.
 • Skořepiny Opery jsou pokryty obrovským počtem keramických dlaždic dovezených ze Švédska.
 • Bílé skořepiny spočívají na podnoži z panelů z růžové žuly.
 • Budova stojí na 580 betonových pilířích, jejichž základy sahají do hloubky 25 metrů a nesou 160 tisíc tun těžkou konstrukci.

NÁŠ TIP

Při návštěvě Sydney Opery byste neměli vynechat příjemné posezení v Opera Baru.

Tato restaurace/bar je populární jak u cizinců tak u místních. Nachází se v těsné blízkosti Opery u břehu zálivu a má jedinečné výhledy jak na přístav tak na samotnou budovu Opery. Z tradičního australského menu si pak nezapomeňte objednat vyhlášený lanýžový burger, určitě nebudete litovat.

Opera v Sydney

Sydney Opera olympijskou hvězdou

V roce 2000, kdy Sydney hostovalo letní Olympijské hry, operní zpěvák Andrea Bocelli zde zpíval na doprovodném koncertu při přenosu olympijského ohně. Dále byla budova Opery využita jako hlavní místo konání triatlonu.

Zajímavost: první operní představení bylo dílo Sergeje Prokofieva Válka a mír odehrána 28.září 1973.

 

Zacvičte si jógu na netradičním místě

Ano, i takový zážitek s můžete v Sydney dopřát.

Za $25 AUD si můžete pod vedením instruktorky zacvičit yogu s operou v zádech a výhledem na botanické zahrady a připlouvající lodě v zálivu.

Cvičí se 60 minut každé středy, pátky a soboty v ranních hodinách. Nutné koupit si vstupné předem.

Opera v Sydney -

Poloha Opery v Sydney

Budova Opery se nachází směrem na sever od centra Sydney jen pár minut chůze od transportního uzlu Circular Quay a naproti přes vodu od historického centra The Rocks.

 • V blízkosti najdete další známé památky a ikony města jako je Muzeum moderního umění, Sydney Harbour Bridge či Královské botanické zahrady.
 • Zde můžete celoročně a úplně zdarma obdivovat to nejlepší, co Vám australská flóra nabízí.

Víte, že..

Provoz budovy spotřebuje asi tolik elektřiny jako sídliště s 25 000 lidmi. Elektřinu pro ni rozvádí 645 kilometrů kabelů.

Opera v Sydney - zajímavosti

Představení a vstupenky do Opery v Sydney

Do Opery můžete nejen na operu. Mezi odehrávané představení patří divadelní hry, balet, kabaret, představení pro děti, muzikály, filharmonie a veškeré hudební koncerty.

POZOR! Čím později počkáte s koupí tím více zaplatíte. Vstupenky, zvlášť na operní představení a populární muzikály jsou buď vyprodané na dlouhou dobu předem, a nebo vás vstupné může vyjít na několik set australských dolarů. Včasným nákupem vás ovšem vstupné bude stát kolem $50 AUD na osobu.

NÁŠ TIP

Poznejte Operu jako VIP! Pro speciální okamžiky a oslavy se také nabízí vstupenky s drinkem a malým osvěžením či potom luxusní balíček s uvítací sklenkou prosecca a 3-chodovým degustačním menu.

Opera v Sydney

Probouzejte se s výhledem, co vyrazí dech

Hotely s nejlepším výhledem na Operu se nacházejí v oblastech Circular Quay a The Rocks.

 • Marriott Sydney Harbour at Circular Quay - ideální poloha hotelu k objevování Sydney. Hotel posazen přímo naproti Opery pak nabízí přímý výhled na budovu. Cena za noc od $409.
 • Holiday Inn Old Sydney - populární hotel nacházející se v historické čtvrti The Rocks. Pohled ze střešního bazénu hotelu na Operu při západu slunce je dokonalý. Cena za noc od $297.
 • Sydney Harbour YHA - vhodná volba pro všechny s nižším rozpočtem. Jediný hostel v oblast The Rocks nabízí panoramatické pohledy na Sydney Harbour a samotnou budovu Opery. Cena za noc od $30.

NÁŠ TIP

Každodenně se při západu slunce a pak dále ve 21hod promítá fantastická 7-minutová projekce s aboriginskou tématikou, Badu Gili, na plachetnicích budovy Opery.

Ideálním místem s přímým výhled je pak přístavní část přes řeku naproti budovy Opery.

FOTOGRAFOVÉ POZOR!

Někteří z našich průvodců jsou zároveň nadšenými fotografy a rádi se s Vámi podělí o svá tajná místa, odkud lze pořídit úžasné fotky Opery i centra metropole Sydney.

Mohlo by Vás zajímat

 

 
AKTUÁLNĚ