JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Top Austrálie

Opera v Sydney

ARCHITEKTONICKÝ SYMBOL

Opera v Sydney připomíná svým tvarem plachetnici vplouvající do přístavu a je právem považována za architektonický symbol Austrálie.

SRDCE MODERNÍ METROPOLE

Toto místo, zapsané v roce 2007 na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, je opravdovým centrem australského kulturního života.

OPERA V SYDNEY - ZAJÍMAVOSTI

Tato stavba, dokončena v roce 1973, stojí na výběžku pevniny přímo v srdci australské metropole a ční tak do kouzelného Jacksonova zálivu v Sydney.

  • Skořepiny Opery jsou pokryty obrovským počtem keramických dlaždic, dovezených ze Švédska.
  • Jedná se o první stavbu zapsanou na seznam UNESCO ještě za autorova života.
  • Skutečné náklady několikrát přesáhly plánovanou výši, což byl jeden z důvodů neshod s australskou vládou (z původně odhadovaných 7 mil. australských dolarů se konečná bilance vyšplhala na 102 mil. AUD).
  • Architektem byl v té době poměrně neznámý Jørn Utzon z Dánska, který ovšem po neshodách s konzervativní australskou vládou v roce 1966 rezignoval a stavbu (především interiérů) za něho dokončili australští architekti.

Opera v Sydney FOTOGRAFOVÉ POZOR!

Někteří z našich průvodců jsou zároveň nadšenými fotografy a rádi se s Vámi podělí o svá tajná místa, odkud lze pořídit úžasné fotky Opery i centra metropole Sydney.

Tip: 

TIP 1: Pokud chcete vidět budovu Opery nasvícenou laserovými paprsky s tygrovaným vzorem či aboriginskými motivy, vydejte se s námi do Sydney v době červnového festivalu kultury, světel a hudby Vivid Festival.

TIP 2: Jelikož se australští architekti výrazně odchýlili od Utzonova návrhu interiéru, působí dnešní interiéry poněkud fádně a neuceleně a jejich návštěva Vás může po prohlídce exteriéru poněkud zklamat.

TIP 3: Pokud ovšem nechcete o interiér přijít, zkuste se podívat na toalety v přízemí (vedle hlavních pokladen) – pouze zde se paradoxně zachovaly interiéry navrhované architektem Utzonem.