Uluru (Ayers rock)

Uluru - Ayers Rock

Uluru - mnohdy označován za rudý střed Austrálie patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete v Austrálii vidět. Majestátní monolit ve středu Austrálie opředený tajemnými pověstmi by ve vašem itineráři určitě neměl chybět.

 • Zažijte hru večerních světel a barev na skalním masivu Uluru.
Uluru
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Uluru - Ayers Rock

Uluru - Kata Tjuta National Park

Uluru - Kata Tjuta National Park je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO,
který je částečně spravován místními domorodci lidu Anangu patřících ke kmenům Pitjantjatjaraa a Yankunytjatjara.

 • Monolit Uluru představuje pro domorodé obyvatele posvátnou půdu a je součástí širokého náboženského systému.
 • Nedaleko od Uluru se nachází další mýtické místo původních obyvatel Austrálie - soutěsky Kata Tjuta a dále také legendární Kings Canyon.
Uluru - Ayers Rock

Víte,že

Gigantický skalní blok Uluru je druhý největší kamenný monolit na světě, který byl údajně do pustiny zasazený bohem.
Vysoký více než 350m s obvodem základny přes 8 km. Je vyšší než Eiffelova věž v Paříži.

Ubytování v okolí Uluru

V srdci Austrálie u Uluru naleznete ubytování všeho druhu a všech cenových kategorií.

 • Luxusní - přespat noc ve vysoko-standardních stanech v resortu Longtitude 101 či moderním hotelu Sails in the Desert patří mezi TOP zážitky v celé návštěvy Uluru
 • Zlatý střed - přenocovat v pohodlí bez vyprázdnění vaší peněženky můžete v útulném a stylovém Desert Gardens nebo Emu Walk Apartments
 • Nízký rozpočet - Outback pioneer lodge nabízí dostupné ubytování hostelového typu s vlastní či sdílenou koupelnou. Nedaleko samotného monolitu naleznete také kempingový park

Poznámka: V samotném národním parku se nesmí kempovat. Ubytování je povoleno pouze v designovaných hotelech. Pokud budete riskovat a spát za branami parku, pak vám hrozí vysoká pokuta.

NÁŠ TIP

Každé ráno v 8:00 vás zdarma místní ranger provede procházkou a vysvětlí historii a kulturu původních místních aboriginců.

Uluru - Ayers Rock

TOP tipy jak nejlevněji poznat Uluru

1. Koupit letenky co nejvíce dopředu - zní to banálně, ale brzkým zakoupením lze ušetřit stovky dolarů za osobu.
2. Bydlet ve vlastním stanu či v hostelu Pioneer lodge - díky izolaci Uluru a relativní nedostatek ubytování jsou hotely extrémně drahé, a to i na australské poměry.
3. Jídlo s sebou. Ceny v restauracích na Uluru jsou extrémně drahé. V oblasti je jedna samoobsluha.

Zajímavost

Uvnitř národního parku je vesnice původních obyvatel z kmene Anangu zvaná Mutitjulu. Vesnice má necelých 300 obyvatel, kteří doteď mluví vlastními jazyky a vstup pro turisty je pouze do vyhrazených míst.

 

Co si vzít s sebou na Uluru

 • Pohodlné boty - procházka kolem obvodu je 10 km dlouhá a vhodné boty budou potřeba.
 • Ochrana proti slunci - paprsky jsou extrémně silné a horko je pořádné. Sluneční brýle, pokrývka hlavy a vhodný krém proti slunci jsou nezbytností.
 • Voda - nejeden turisty zde omdlel díky vysoké teplotě a následné dehydrataci.
 

Na co se připravit a co si sbalit

 • I když je Uluru známé pro své vysoké teploty, může Vás zde překvapit zima, a to pořádná! V australských zimních měsících zde teplota klesá v noci i k bodu mrazu.
 • Připravte se na doslova muší obležení. Hlavně v letních teplých měsících jsou mouchy nezbytnou součástí návštěvy Rudého středu a Uluru. Často potkáte turisty s klobouky a přidělanými síťkami jako ochranou před hmyzem.
Uluru - Ayers Rock

NÁŠ TIP

Pro ty z vás, kteří chtějí zažít něco opravdu výjimečného doporučujeme slavnostní a la carte večeři pod hvězdami SOUND OF SILENCE (Zvuky Ticha). Večeře je servírována nedaleko posvátné hory Uluru přímo uprostřed pouště.

Menu se skládá z tradičních australských pokrmů: klokan, emu, krokodýl.
Po večeři vám bude místní aboriginský průvodce vyprávět legendy z doby Dreamtime a seznámí vás s mýtickým stvořením světa tak, jak o něm hovoří Aboriginské legendy.
Oblíbenou aktivitou po západu slunce je také "stargazing", tedy pozorování noční oblohy s výkladem.

Uluru - Ayers Rock

Mohlo by Vás zajímat

Dovolená Austrálie
Alice Springs
Jako jediní nabízíme jednosměrný pronájem auta v oblasti rudého středu (Uluru - Alice Springs) bez jednosměrného poplatku. Ušetříte 450 km a přibližně 350 AUD za poplatek. Více na půjčení auta Austrálie . Jestli chcete být opravdu nezávislý, doporučujeme zvážit pronájem obytného vozu. K výběru jsou i terénní čtyřkolky, s kterými můžete realizovat cestu z Alice Springs na Uluru skrz Mereenie road (jednodenní lehčí terénní cesta zkrz australskou divočinu), více na pronájem karavanů Austrálie .

Uluru - Ayers Rock

Poloha Uluru a jak se na Uluru dostat

I když je Uluru situován daleko od velkých měst v samém středu Austrálie, není složité se sem dostat. Většina lidí se ubytují v Alice Springs vzdáleného 450 km od Uluru a navštíví tento monolit jako 1-denní výlet. My bychom tuto možnost určitě nedoporučovali.

 • Autem - jízda 5 hod z Alice Springs v Rudém centru. Ze Sydney autem i několik dní (2,840 km).
 • Letadlem - letiště je hned přímo vedle Uluru a nabízí přímé lety ze všech větších měst v Austrálii (z Melbourne let trvá 3 hod a ze Sydney 3.5 hod). Letecké společnosti Jetstar, Qantas a Virgin Australia jsou letecké společnosti, které nabízejí přímé lety.
 • Autobusem - přímý spoj na Uluru je pouze přes Alice Springs. Národní společnost Greyhound nabízí přímé spoje z Darwinu, Adelaide a Cairns do Alice Springs.
 • Vlakem - legendární, luxusní vlak Ghan přes poušť do Rudého středu vede z Adelaide do Alice Springs na cestě do Darwinu. Cena je ovšem za osobu okolo $3,000 AUD.

NÁŠ TIP

Nejvíce zážitková cesta z Alice Springs do Kings Canyon a na Uluru vede přes Mereenie Loop (vhodné jen pro 4x4 auta). Cestou narazíte na kosmický kráter a aboriginskou vesnici Hermannsburgh.

Hledáte něco EXTRA?

Z Uluru vede pouštní dálnice do západní Austrálie. Cesta trvá 2 dny a vede napříč opuštěnou pouštní krajinou Outbacku. Nutné 4x4 vozidlo. Vhodné pouze pro nadšence!

Uluru - Ayers Rock

Výšlap na samotný vrchol monolitu Uluru

Výstup na monolit je náročný (hlavně díky extrémnímu horku a strmému terénu) a je také diskutabilní zda je výstup na tuto posvátnou horu vhodný, zvláště když původní obyvatelé jsou proti tomu.
Samotný výšlap na vrchol vám na zážitku z Uluru moc nepřidá. Nejlepší je projít se po nedalekých vyhlídkových pěších cest, které nabízejí ty nejhezčí pohledy na monolit.
POZOR: Od října 2019 bude zakázáno lezení na monolit.

Uluru - Ayers Rock

Uluru - západ a východ slunce

Nejlepší je navštívit Uluru brzy ráno nebo při soumraku, kdy můžete sledovat měnící se barvy majestátního monolitu.
Po dopadu prvních paprsků denní světla, se rozzáří nejprve pronikavým červených ohněm, který se později promění k barvě oranžovozlaté až oranžovopískové.

Mala Walk

Poznejte kulturu původních obyvatel Mala při procházce kolem Uluru.

 • Během 1,5 hodiny a po stezce dlouhé 2 km se dozvíte více o aboriginské Tjukurpa (místní práva, náboženství a zvyky) a původních obyvatel Mala (lidé co uctívali místní posvátné zvíře mala, kříženec mezi klokanem a zajícem).
 • Před příchodem do Rokle Kantju také narazíte na původní skalní malby.
Uluru - Ayers Rock

Zakázané focení

Monolit je uctíván jako posvátný mezi původními obyvateli a některé jeho části byly dříve používány během kulturních ceremonií. Na cestě kolem monolitu jsou tyto oblasti vyznačeny nápisy.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!
Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.
Ke stažení ZDE.

Uluru - Ayers Rock

Poplatky za vstup na Uluru

Jako turista zaplatíte za 3-denní vstupné do národního parku $25 AUD. Park nenabízí 1-denní ani 2-denní vstupenky. Děti do 16 let mají vstup zdarma.

Nebezpečí v Uluru - na co si dát pozor

 • Největší nebezpečí přichází formou dehydratace a úpalu.
 • Na procházku kolem monolitu určitě vyrazte brzo - nejpozději před 10 hod ranní.

Poznámka: Může se stát, že procházkové cesty budou zavřeny vedoucím parku kvůli vysokým teplotám (většinou 36°C před 11 hodinou).

Uluru - Ayers Rock

Jak dlouho se zdržet na Uluru

Prohlídka Uluru a parku Kata Tjuta lze stihnout za jeden den. Je ovšem doporučováno strávit v oblasti déle. Na Uluru byste neměli vynechat jak východ, tak západ slunce, a také procházku kolem jeho obvodu. V okolí je množství aktivit kulturní procházky pod vedením původních obyvatel, jedinečná večeře pod hvězdami s výhledem na Uluru a mnohem více. Zdržet se můžete jeden den, my ovšem doporučujeme zde strávit minimálně 2 noci.

Uluru - Ayers Rock

Aktivity kolem Uluru

 • Milovníci motorek ocení jízdu kolem Uluru na historických Harley Davidson.
 • Projeďte se kolem obvodu monolitu při východu slunce na Segway - v ceně je lehká snídaně. Výlet trvá kolem 5 hodin.
 • Leťte nad Uluru s výhledy, na které nezapomenete! Vyhlídkové lety trvají od 15 minut a dají se zamluvit i na východ a západ slunce.
 
AKTUÁLNĚ