Kata Tjuta (The Olgas)

Kata Tjuta - The Olgas

Kata Tjuta, známá také jako Olgas, znamená v jazyce domorodých Aboriginců kmene Anangu "mnoho hlav". Oblast nabízí několik úchvatných pěších túr, které patří k tomu nejhezčímu, co australská poušť nabízí.

  • Vydejte se na středně náročnou túru Údolím větrů, která vám zabere zhruba 3 hodiny nebo na kratší vycházku mezi dvě obří skalní hlavy Walpa.
Kata Tjuta (The Olgas)
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762

Kdy vyrazit - Kata Tjuta

Jedná se o unikátní lokalitu, která vám dodá nezapomenutelné zážitky.
Kata Tjuta je přístupná celoročně. Nejvhodnější je vydat se na cestu brzy ráno, rovnou za úsvitu a vychutnat si tak skvělou podívanou barev při východu slunce.

Kata Tjuta - zajímavosti

Geologické složení Kata Tjuta je odlišné od Uluru. Skalní formace vznikala postupem času (začátek před 900 mil. lety) usazováním. Skalní dómy tvoří žulové kameny, které jsou spojeny pískem a blátem. O ostatní se postarala eroze, která vytvarovala Kata Tjuta.

  • Oblast má posvátný význam pro muže kmene Anangu.
  • Větší část oblasti je zavřena pro veřejnost.
  • Svatá místa jsou přístupná pouze vyvoleným osobám z kmene Anangu, ostatním jsou tato místa utajena.

Prvním novodobým objevitelem byl slavný australský dobrodruh Ernest Giles, který místo pojmenoval po svém podporovateli – Mt Ferdinand (po baronovi Ferdinand von Mueller). Ten však Gilese přesvědčil, aby skalní útvary byly přejmenovány po německé královně Olze a jejím manželovi Amadeu (vyschlé pouštní jezero Lake Amadeus). Dnes se přesto používá aboriginský název Kata Tjuta.

NÁŠ TIP

Vydejte se na východ slunce na Kata Tjuta. Majestátní skalní útvary hrají všemi barvami. Východ slunce na Kata Tjuta navíc není tolik navštěvovaný jako východ slunce na Uluru.

Kata Tjuta - pěší stezky

Oblast Kata Tjuta nabízí několik úchvatných pěších túr, které patří k tomu nejhezčímu, co australská poušť nabízí. Můžete si vybrat středně náročnou túru Údolím větrů, která vám zabere cca 3,5 hodiny, či kratší vycházku mezi dvě obří skalní hlavy Walpa (max. 1 hod).

  • stezka Údolím větrů (max. 3.5hod.)
  • stezka do rokle Walpa Gorge (max. 1hod.)

NÁŠ TIP

Jste nezávislý cestovatel a chcete poznat více aboriginské Austrálie?
Vydejte se v terénním voze z rudého středu do západní Austrálie po slavné pouštní silnici Great Central Road a Gunbarrel Highway (1400 km).
Navštivte původní aboriginské osady, místo testování jaderné zbraně ve Woomera a unikátní místo k pozorování hvězd v Gilesově meterologické stanici.

Kata Tjuta - tradiční součást naších zájezdů

Celá oblast je tradičně navštěvována při našich poznávacích zájezdech do rudého centra.
Naši průvodci vás seznámí se zajímavými fakty o Aborigincích a pouštní oblasti Austrálie.

Rudé skalní dómy a domorodé legendy

Kata Tjuta patří mezi nejzajímavější skalní formace v centru Austrálie. Celkem 36 hlavních skalních hlav (dómů) se nachází pouze 40 km od majestátního monolitu Uluru.
Celá oblast je navíc významnou součástí domorodých legend a také tradičním místem ceremonií a náboženských obřadů.

Stezka Údolím větrů (max. 3.5hod.)

Stezka Údolím větrů vede mezi několika skalními domy. Cestou můžete kromě jiného vidět i největší dóm Mt Olga (546 m), další monumentální skály a drsnou pouštní přírodu.

  • Tato túra je během letních měsíců přístupná pouze do 11 hod , poté je z důvodu extrémních veder zavřená.
  • Nejdůležitější výbavou na cestu je kromě pokrývky hlavy také dostatek vody. Doporučujeme minimálně 2 litry vody na osobu.
 
AKTUÁLNĚ