JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Top Austrálie

Velká oceánská cesta - 12 apoštolů

NÁDHERNÁ SCÉNICKÁ SILNICE

Velká oceánská cestaje je jednou z nejhezčích scénických pobřežních silnic světa. Pokud se na tuto necelých tři sta kilometrů dlouhou cestu vydáte, čekají na Vás strhující scenérie rozervaného pobřeží, národní parky, vápencové a pískovcové útesy, pralesy, pláže a všudenpřítomné známky eroze.

CELODENNÍ VÝLET Z MELBOURNE 

Velká oceánská cesta se rozkládá v délce necelých 300 kilometrů na jižním pobřeží Austrálie, ve státě Victoria, zhruba mezi městy Torquay a Warrnambool. Cesta byla postavena vojáky v období 1919 až 1932 a je považována za největší válečný pomník světa - stavba je věnována obětem první světové války.


Celá oblast byla vyhlášena jako Port Campbell National Park. Zrádné vody kolem této cesty navíc ukrývají vraky více než 80 lodí.

VELKÁ OCEÁNSKÁ CESTA - HLAVNÍ ATRAKTIVITY

Skalní formace "Dvanáct apoštolů"

Jedná se o skalní sloupy trčící z vln příboje, jejichž obrázek nesmí chybět v žádné knížce o Austrálii, nádherný projev přírodní eroze, při níž se oceán zařezává stále více do pevniny. Postupně tak dochází ke vzniku jeskyň a jejich spojováním pak ke vzniku celých oblouků.

Poté přichází na řadu erozní činnost deště a zvětrávání. Časem se zhroutí i klenba, která spojuje obě části oblouku a dojde tak k osamostatnění části pevniny. Je tedy zřejmé, že i teď dochází ke vzniku nových „apoštolů“, stejně jako dochází k jejich zániku.


London Bridge

Jedná se o skalní oblouk vzniklý postupnou erozí a nádherný výtvor přírody.


Městečko Geelong

Toto druhé největší město australského státu Victoria je obvykle první zastávkou na Great Ocean Road. Jedná se o poměrně živé, pulsující město se spoustou barů, restaurací, hotelů i turistických operátorů, kteří nabízejí nesčetné výlety na jižní pobřeží Austrálie.

V městečku byste neměli vynechat místní budovu plaveckého bazénu, postavenou ve stylu art-deco a také přiléhající parkový komplex. Městečko je navíc přirozenou základnou pro jachting v oblasti.


Bells Beach

Jedná se o velmi známou surfařskou pláž, která se nachází přímo vedle slavné silnice. Kouzlo tomuto místu nedodává ani tak pláž, ale především krásná scenérie, kterou vytváří místní útesy.


Cape Otway National Park

Častým symbolem tohoto národního parku je maják, který v minulosti varoval lodě před hrozícím nebezpečím nárazu na útesy.


Warrnambool

Kromě faktu, že je často výchozím místem pro Velkou oceánskou cestu (stejně jako Geelong), je toto město vhodné pro pozorování velryb, jež sem připlouvají vždy v období jara či podzimu. Velryby jsou přitom z pobřeží viditelné pouhým okem.V listopadu potom odplouvají zpět do antarktické oblasti, kde se nachází jejich hlavní loviště.


VELKÁ OCEÁNSKÁ CESTA - ZAJÍMAVOSTI

  • Dodnes můžete ve Warrnamboolu v místním námořnickém muzeu spatřit jako zázrakem nepoškozenou sochu páva, která se jako jediná zachovala z velké námořní tragédie lodi Loch Ard, která v roce 1878 v této oblasti ztroskotala a při které zahynulo nejméně 52 osob.
  • Maják na Cape Otway je považován za vůbec nejstarší stavbu svého druhu v Austrálii - byl dokončen v první polovině devatenáctého století.
  • Slavná Bells Beach byla proslavena filmem Point Break z roku 1991, ve kterém si zahrál i Keanu Reeves.
  • V národním parku Otway jsou nejstarší kapradiny v Austrálii. Můžete se zde projít v korunách stromů po vysutých lávkách.

Tip: 

TIP 1: Nejlepším časem k návštěvě a fotografování těchto útesů je východ či západ slunce. V tuto denní dobu se totiž místní útesy zbarvují do oranžova a po západu slunce může být jejich barva i nepřirozeně fialová.

TIP 2: Největší zážitek je let skyppy helikoptérou nad útesy. Díky takto malé helikoptéře můžete zblízka pozorovat zajímavé skalní útvary.