Velká oceánská cesta - 12 apoštolů

Velká oceánská cesta - 12 apoštolů

Velká oceánská cesta je jednou z nejhezčích scénických pobřežních silnic světa. Pokud se na tuto necelých tři sta kilometrů dlouhou cestu vydáte, čekají na vás strhující scenérie rozervaného pobřeží, národní parky, vápencové a pískovcové útesy, pralesy, pláže a všudypřítomné známky eroze.

  • Celá oblast byla vyhlášena jako Port Campbell National Park. Zrádné vody kolem této cesty navíc ukrývají vraky více než 80 lodí.
Velká oceánská cesta - 12 apoštolů
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Skalní formace "Dvanáct apoštolů"

Skalní formace "Dvanáct apoštolů"

Jedná se o skalní sloupy trčící z vln příboje, jejichž obrázek nesmí chybět v žádné knížce o Austrálii. Jedná se o nádherný jev přírodní eroze, při níž se oceán zařezává stále více do pevniny. Postupně tak dochází ke vzniku jeskyň a jejich spojováním pak ke vzniku celých oblouků.
Poté přichází na řadu erozní činnost deště a zvětrávání. Časem se zhroutí i klenba, která spojuje obě části oblouku a dojde tak k osamostatnění části pevniny.
Je tedy zřejmé, že i teď dochází ke vzniku nových „apoštolů“, stejně jako dochází k jejich zániku.

Bells beach

Bells Beach

Známá surfařská pláž, která se nachází přímo vedle slavné silnice. Kouzlo tomuto místu nedodává ani tak pláž, jako především krásná scenérie, kterou vytváří místní útesy.

  • Bells Beach byla proslavena filmem Point Break z roku 1991, ve kterém si zahrál i Keanu Reeves.
Západ slunce

NÁŠ TIP

Nejlepším časem k návštěvě a fotografování těchto útesů je východ či západ slunce.
V tuto denní dobu se totiž místní útesy zbarvují do oranžova a po západu slunce může být jejich barva i nepřirozeně fialová.

Warrnambool - pozorování velryb

Warrnambool

Kromě faktu, že je často výchozím místem pro Velkou oceánskou cestu (stejně jako Geelong),
je toto město vhodné pro pozorování velryb, které sem připlouvají vždy v období jara či podzimu.
Velryby jsou přitom z pobřeží viditelné pouhým okem. V listopadu potom odplouvají zpět do antarktické oblasti, kde se nachází jejich hlavní loviště.

  • Dodnes můžete ve Warrnamboolu v místním námořnickém muzeu spatřit jako zázrakem nepoškozenou sochu páva, která se jako jediná zachovala z velké námořní tragédie lodi Loch Ard, která v roce 1878 v této oblasti ztroskotala a při které zahynulo nejméně 52 osob.

NÁŠ TIP

Největší zážitek je let skyppy helikoptérou nad útesy. Díky takto malé helikoptéře můžete zblízka pozorovat zajímavé skalní útvary.

Městečko Geelong

Druhé největší město australského státu Victoria je obvykle první zastávkou na Great Ocean Road. Jedná se o poměrně živé, pulsující město se spoustou barů, restaurací, hotelů i turistických operátorů, kteří nabízejí nesčetné výlety na jižní pobřeží Austrálie.

  • V městečku byste neměli vynechat místní budovu plaveckého bazénu, postavenou ve stylu art-deco a také přiléhající parkový komplex.
  • Městečko je navíc přirozenou základnou pro jachting v oblasti.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!
Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.
Ke stažení ZDE.

Velká oceánská cesta - 12 apoštolů

Celodenní výlet z Melbourne

Velká oceánská cesta se rozkládá v délce necelých 300 kilometrů na jižním pobřeží Austrálie, ve státě Victoria přibližně mezi městy Torquay a Warrnambool.
Cesta byla postavena vojáky v období 1919 až 1932 a je považována za největší válečný pomník světa - stavba je věnována obětem první světové války. Nejčastěji se na cestu vydáte z Melbourne .
Doporučujeme ale zůstat na pobřeží minimálně 1 den. Zdaleka nejzajímavější je krátký 3denní okruh v oblasti Melbourne - Velká Oceánská cesta - pohoří Grampians a Ballarat. Krom úchvatných scenérii můžete pozorovat divoká australská zvířata ve volné přírodě (stáda klokanů, ježura, koala), vydat se na kratší treky do Grampians a navštívit zlatokopecké městečko v Ballaratu.
Krom jiného tento okruh je standartní součástí našich průvodcovaných programů, více na leznete v sekci zájezdy do Austrálie .

Velká oceánská cesta - 12 apoštolů

Další zajímavá místa

  • Cape Otway National Park - častým symbolem tohoto národního parku je maják, který v minulosti varoval lodě před hrozícím nebezpečím nárazu na útesy.
  • London Bridge - jedná se o skalní oblouk vzniklý postupnou erozí a nádherný výtvor přírody.

Velká oceánská cesta - zajímavosti

  • Maják na Cape Otway je považován za vůbec nejstarší stavbu svého druhu v Austrálii - byl dokončen v první polovině 19. století.
  • V národním parku Otway jsou nejstarší kapradiny v Austrálii. Můžete se zde projít v korunách stromů po vysutých lávkách.
 
AKTUÁLNĚ