Velký bariérový útes

Největší korálový útes na světě

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km a má asi 600 ostrovů. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO.

 • Je to jediná stavba živých tvorů viditelná z Měsíce.
 • Zažijte nejbohatší a také nejbarevnější společenství jaké známe – korálové útesy.
Velký bariérový útes
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Manta obrovská

Velký bariérový útes - zajímavosti

 • 360 druhů tvrdých korálů 1/3 měkkých korálů vyskytujících se na světě.
 • 4000 druhů ústřic.
 • 1500 druhů mořských hub 800 druhů echinoderms.
 • 500 mořských řas.
 • 23 druhů mořských savců.
 • 6 druhů mořských želv.
 • Hvězdice trnitá je největší predátor, který ničí korálové útesy.
 • PLAVBY NA ÚTES

POTÁPĚČSKÁ LICENCE

Pokud nevlastníte potápěčskou licenci a máte zájem, existuje mnoho cest, jak ji získat:

 • Open water diving licence – druh licence pro začátečníky, kterou můžete získat během 3 až 4 dní přibližně za 350 AUD (cca 7 000 Kč).
 • Advance open water diver – druhý stupeň pro pokročilé.
Let vrtulníkem

Na Útes za adrenalinem

Tropy severu nabízejí adrenalinové sporty jako let vrtulníkem nebo skok s padákem nad útes. Přistání na pláži je další aktivita, kterou můžete vyzkoušet.

Víte, že..

Slavný animovaný film - Hledá se Nemo, který mimochodem dostal Oskara za nejlepší animovaný film roku 2004 se odehrává právě na tomto útesu?

Velky barierový útes

Hlavní ostrovy na Útesu

Od malých skalních výběžků přes táhlé národní parky s nedotčenými deštnými pralesy až po exkluzivní soukromé resorty posazenými na sněhově bílých plážích - to vše lze nalézt na Útese.

 • V samém centru jsou jedno z největších a nejznámějších souostroví Whitsundays skládající se ze 74 ostrovů. Dostanete se sem přímo letem na Hamilton Island či trajektem z Airlie Beach na pevnině.
 • Na jižním konci Útesu se nachází Heron Island přezdívaný přírodním rájem, kam želvy chodí klást svá vejce.
 • Na severní straně Útesu 240 km od Cairns se nachází Lizard Island s ultra-luxusním resortem s poouhými 40 pokoji.

Nejlepší ubytování

Ubytování přímo na Útesu

Díky horší dostupnosti, izolaci a ochraně Útesu naleznete na ostrovech limitované množství ubytování.

 • Heron Island - klidný resort na stejnojmenném ostrově přímo na Útesu, kde se můžete potápět přímo na plážích hotelu. Na ostrově se nachází eko-stanice zkoumající přírodní ekosystém.
 • Great Kepper Island Holiday Village - na odlehlém ostrově dostupné ubytování na různého typu od sdílených pokojů, po stany, až k ubytování s vlastním soc. zařízením. Výborná hodnota vs. cena. Ideální pro backpackery.
 • Magnetic island - 8 km vzdálený ostrov od pevniny je lehce dostupný, kde za 25 minut trajektem z Townsville můžete prozkoumávat 52km2 ostrov s jeho eukalyptovými lesy a koalami. Ubytování přímo na ostrově je zde dostatek.
 • Whitsundays je turistické centrum na Velkém bariérovém útese - je zde největší množství hotelů a nejlepší spojení s pevninou.

Ubytování na pevnině

V přímořských městech podél pobřeží Útesu naleznete široký výběr ubytování od levných hotelů a hostelů po luxusní hotelové resorty. Výběr je široký a vybere si každý.

 • Cairns - největší výběr hotelů od ubytování hotelového typu až po top 5* hotely.
 • Port Douglas - malebné přímořské městečko nabízející především vyšší standard ubytování pro náročnější klientelu.
 • Airlie Beach - ideální poloha, pokud se chystáte na ostrovy Whitsundays. Město je spíše turistické centrum s mnoha bary, restauracemi a sportovními aktivitami.
Velky barierový útes

Nejstarší prales světa přímo u útesu

 • Mangrovy, plavba na krokodýly, liduprázdné pláže.

V tropech severu tvoří Velký bariérový útes unikátní ekosystém spolu s nejstarším pralesem světa DAINTREE. Je to jediné místo na Zemi, kde se prales setkává s korálovým útesem. Navštivte toto úžasné místo, prozkoumejte říčky pralesa na ocelové lodi, kde můžete hledat velké krokodýly nebo se projděte nočním pralesem s průvodcem a poznejte exotickou faunu.

 • TIPY a ZAJÍMAVOSTI o deštném pralese Daintree.

NÁŠ TIP

Po období březosti, která trvá celý rok, připlavou v červnu VELRYBY PLEJTVÁK MYŠOK do teplých vod porodit svá mláďata. Samci kvůli páření vábí samice okázalým zpěvem. Za těmito úžasnými tvory se můžete vydat v měsících červen a červenec s několika operátory, kteří Vám umožní plavání s velrybami.

Plavba na plachetnici

S větrem v plachtách

Jestliže máte zkušenosti s plachtěním, můžete si pronajmout loď. Pronájmy jachet / katamaránů zajišťujeme právě v oblasti Whitsundays . Neméně oblíbenou činností jsou pronájmy jachet s kapitánem. Dokonce si můžete řídit loď sami, jestliže máte zkušenosti s řízením jachet. V Austrálii totiž nepotřebujete žádnou licenci ani zkoušky. K dispozici jsou lodě všech světových značek. Plachtění s kapitánem je vhodné pro menší skupinku osob (4 osoby). Lodě samotné jsou dostatečně pohodlné a komfortní.

 • Většina lodí má gril a výjimkou není ani televize s DVD přehrávačem.
 • Vody kolem ostrovů Whitsundays patří k nejbezpečnějším v Austrálii.
Velky barierový útes

Kdy navštívit Velký bariérový útes?

Na Útese se lze potápět celoročně, i když ty nejlepší podmínky jsou od konce srpna do začátku prosince. V Korálovém moři je nejlepší viditelnost od června do září. Od začátku listopadu do konce března jsou ve vodách přítomné jelly fish - je nutné používat ochranné vesty.

Velky barierový útes

Na Hinchinbrook Island za dobrodružstvím

Tento největší ostrov na Útese je celý neobydlený a je to hotový ráj pro všechny outdoorové nadšence. Je zde 32 km dlouhý Thorsborne Trail zařazen mezi 10 nejlepších treků světa. Kolem ostrova se také lze projet na kajacích. Jen pozor - kvůli ochraně přírody je limitováno přespávání na ostrově na pouhých 40 lidí za den a permit je nutný zakoupit předem.

NÁŠ TIP

Naproti Airlie Beach je národní park Conway Conservation Park, kde se volně pohybuje velké množství klokanů, koal, a dalších druhů zvířat, které můžete pozorovat přímo z pláže.

Dají se vidět korály přímo z pláže od pevniny?

Z pevniny to není možné - korály tam nejsou a je všude velké množství krokodýlů. Například město Cairns nemá žádnou pláž na koupání.

Nejlepší pláže na koupání jsou u Port Douglase, nad městem Cairns například Palm Cove. Pod Cairns je krásná pláž Mission Beach.

NÁŠ TIP

Kombinace šnorchlování, plavba lodí, a let helikoptérou. Během jednoho dne zažijte to nejlepší, co Útes nabízí. Ráno vyletíte helikoptérou na vzdálený ostrov, zde si užijete jedinečné šnorchlování, a zpátky už si užijete plavbu rychlým a luxusním katamaránem.

Zájezdy do Austrálie s návštěvou Velkého bariérového útesu

Veškeré naše originální programy pro skupiny a jednotlivce naleznete v sekci ZÁJEZDY AUSTRÁLIE.

NÁŠ TIP

Chystáte se do Austrálie? Stáhněte si našeho Velkého průvodce Austrálií ZDARMA!
Dozvíte se, kdy a kam vyrazit z hlediska počasí, kde nafotit klokany a koaly, co rozhodně ochutnat a vypít, tipy a triky místních, které pláže nevynechat, kudy na skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího.
Ke stažení ZDE.

Šnorchlování a potápění

Šnorchlování a potápění

Nejznámější destinace pro šnorchlovací a potápěcí výlety je bezesporu Cairns - centrum tropického severu. Odtud můžete vyrazit na 1 denní výlet na šnorchlování/potápění, který můžete prodloužit až na 7 denní potápěčskou expedici..

Další možností jsou výlety z malebného městečka Port Douglas, odkud vyjíždějí lodě k ostrovům Michelangelan Cay nebo na vzdálenější místa na neporušené části Velkého bariérového útesu jako je Osprey Reef nebo Ribbon Reef.

Jestliže se nechystáte do Cairns, nebo jste se do tropů severu vydali autem podél pobřeží, nemůžete vynechat oblast Whitsundays - 74 panenských ostrovů s jednou z nejkrásnějších pláží světa Whitehaven Beach a spoustou ryb nebo jediný korálový ostrov s lagunou - Lady Musgrave - z Bundabergu, kde útes začíná.

Pro profesionální potápěče jsme připravili několik programů s potápěním, výletem na neporušená místa Velkého bariérového útesu, potápěčské expedice za velrybami, žraloky a kanicem obrovským.

Velky barierový útes

2 tipy jak si užít Velký bariérový útes LEVNĚ

 • Největší úspora se naskýtá v ubytování na pevnině mimo ostrovní resorty. Pobřežní města jako jsou Cairns, Airlie Beach či Townsville nabízejí ubytování v motelech a další levnější možnosti.
 • Nejlepší a nejvíce výhodná plavba je Útes Premium - jednodenní výlet menším katamaránem útes Upolu, kde na palubě je max. 20 osob, a během kterého máte šanci na 2 potápěčských lokalitách poznat bohatý podmořský život na Útesu. Vyplouvá se v 7.45 ráno z Cairns a zpátky jste 16.30. Na palubě je i oběd a občerstvení. Cena so pohybuje kolem $150 AUD/osoba.
Velky barierový útes

Aktivity na Útese

Mimo potápění a šnorchlování se nabízí na Útese množství dalších aktivit:

 • Návštěva Green Island - 45 minut plavbou z Cairns doplujete na tropický ostrov s deštným pralesem, který můžete prozkoumat během jedné z pěších túr či relaxovat na jedné z krásných pláží ostrova.
 • Let helikoptérou nad Útesem - výhledy na azurové pobřeží poseté malými ostrovy je jedinečný zážitek. Létá se hlavně z Cairns či Port Douglas.
 • Návštěva Whitehaven Beach - známá jako ta nejkrásnější australské pláž se nachází na největším ostrově Whitsundays a je vyhlášená pro své blankytně modré vody a sněhově bílý písek. Na pláži a v okolí je možnost šnorchlování a potápění.
Velky barierový útes

Poloha a jak se dostat na Útes

Velký bariérový útes je největší světový korálový systém na světě táhnoucí se přes 2,300 km ze severu od Cape York až po Bundanberg na jihu. Skládající se ze 3,000 jednotlivých útesů a kolem 900 ostrovů, je to jeden z největších přírodních divů světa.

 

Mezinárodní letadla létají přímo na Cairns Airport, zatímco domácí lety létají na Hamilton Island, Proserpine (na Whitsundays Coast), či na letiště v Townsville na pevnině. Hlavní město, ze kterého se vydává na většinu ostrovních hotelů a resortů na Whitsundays je Airlie Beach - 25 min autobusem z Proserpine Airport.

 

Letiště na Hamilton Island je hlavní centrum pro ostrovy Whitsundays velkou část Útesu. Toto moderní letiště nabízí přímé denní lety ze Sydney, Melbourne, Brisbane a Cairns od aerolinek Jetstar, Virgin Australia a Qantas.

 

Jednodenní výlety na lodích pak převážně vyrážejí z Cairns, kde se také nachází nejvíce možností na ubytování.

 
AKTUÁLNĚ