JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Top Austrálie

Velký bariérový útes

NEJVĚTŠÍ KORÁLOVÝ ÚTES NA SVĚTĚ

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km. Je to jediná stavba živých tvorů viditelná z Měsíce.

JEDNA Z TOP 5 SVĚTOVÝCH LOKALIT

V teplých vodách tropických moří existují nejbohatší a také nejbarevnější společenství jaké známe – korálové útesy. Jedná se o velmi unikátní ekosystém nespočetného množství ryb, korálů i dalších živočichů.

 


VELKÝ BARIÉROVÝ ÚTES - TOP LOKALITA

  • Šnorchlování a potápění

Nejznámější destinace pro šnorchlovací a potápěcí výlety je bezesporu Cairns - centrum tropického severu. Odtud můžete vyrazit na 1 denní výlet na šnorchlování/potápění, který můžete prodloužit až na 7 denní potápěčskou expedici.

Další možností jsou výlety z malebného městečka Port Douglas, odkud vyjíždějí lodě k ostrovům Michelangelan Cay nebo na vzdálenější místa na neporušené části Velkého Bariérového Útesu jako je Osprey Reef nebo Ribbon Reef.

Jestliže se nechystáte do Cairns, nebo jste se do tropů severu vydali autem podél pobřeží, nemůžete vynechat oblast Whitsundays - 76 paneských ostrovů s jednou z nejkrásnějších pláží světa Whitehaven Beach a spoustou ryb nebo jediný korálový ostrov s lagunou - Lady Musgrave - z Bundabergu, kde útes začíná.

Pro profesionální potápěče jsme připravili několik programů s potápěním, výletem na neporušená místa Velkého bariérového útesu, potápěčské expedice za velrybami, žraloky a kanicem obrovským.


S VĚTREM V PLACHTÁCH

  • pronájmy jachet s kapitánem

Neméně oblíbené jsou pronájmy jachet s kapitánem. Dokonce si můžete řídit loď sami, jestliže máte zkušenosti s řízením jachet. K dispozici jsou lodě všech světových značek. Plachtění s kapitánem je vhodné pro menší skupinku osob (4 osoby). Jestliže máte zkušenosti s plachtěním, můžete si pronajmout loď. Pronájmy jachet/katamaranů zajišťujeme v oblasti Whitsundays.


NEJSTARŠÍ PRALES SVĚTA PŘÍMO U ÚTESU

  • mangrovy, plavba na krokodýly, liduprázdné pláže

V tropech severu tvoří Velký bariérový útes unikátní ekosystém spolu s nejstarším pralesem světa DAINTREE. Je to jediné místo na Zemi, kde se prales setkává s korálovým útesem. Navštivte toto úžasné místo, prozkoumejte říčky pralesa na ocelové lodi, kde můžete hledat velké krokodýly nebo se projděte nočním pralesem s průvodcem a poznejte exotickou faunu.


ADRENALINOVÉ AKTIVITY

Tropy severu nabízejí adrenalinové sporty jako let vrtulníkem nebo skok s padákem nad útes. Přistání na pláži je další aktivita, kterou můžete vyzkoušet.


VELKÝ BARIÉROVÝ ÚTES - ZAJÍMAVOSTI

  • 360 druhů tvrdých korálů 1/3 měkých korálů vyskytujících se na světě
  • 4000 druhů ústřic
  • 1500 druhů mořských hub 800 druhů echinoderms
  • 500 mořských řas
  • 23 druhů mořských savců
  • 6 druhů mořských želv
  • Hvězdice trnitá je největší predátor, který ničí korálové útesy.

Tip: 

Po období březosti, která trvá celý rok, připlavou v červnu VELRYBY PLEJTVÁK MYŠOK do teplých vod porodit svá mláďata.

Samci kvůli páření vábí samice okázalým zpěvem. Za těmito úžasnými tvory se můžete vydat v měsících červen a červenec s několika operátory, kteří Vám umožní plavání s velrybami. Více informací o plavání s velrybami zde.