Australské Alpy

Nejvyšší pohoří Austrálie

Australské Alpy, které se nacházejí v jihovýchodní části země, jsou nejvyšším pohořím Austrálie.

  • Jedná se o jedno z mála míst v Austrálii s občasným výskytem sněhu. Geniální, že i v Austrálii lze najít lyžařské terény!
Australské Alpy
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Australské alpy

Horské scenérie, lesy a jezera

Australské Alpy nabízí exotickou faunu i flóru, malebné krajiny hor, lesů, horských strání i čistých jezer. Pohoří dominuje vrchol Mt. Kosciuszko o nadmořské výšce 2228 m. n. M.

Australské Alpy jsou součástí Velkého předělového pohoří, které se táhne od severního Queenslandu po centrální Victorii v celkové délce přes 3000 kilometrů.

Australské Alpy jsou jediné australské pohoří, jehož vrcholové části přesahují nadmořskou výšku 2000 m n. m. Na tomto unikátním území se nacházejí rozvodí řek a toků vlévajících se na východ do Tichého oceánu, a dále řek a potoků tekoucích do vnitrozemí, spadajících do říčního systému řeky Murray či dalších toků.

Lyžařská sezóna

Lyžařská sezóna začíná začátkem června a končí začátkem října. Zkuste například střediska: Perisher, Thredbo, Charlotte Pass a Sellywn Snow Resort.

Jak do Snowy mountains?

Sněžné hory se nacházejí na půl cesty mezi Melbourne a Sydney. Nejlepší je půjčit si auto nebo karavan zastavit se v horách na cestě mezi těmito velkoměsty. Nejkrásnější je cesta zvaná Alpine road. Pozor, kolem 100 km této cesty je šotolinová cesta.

Součástí Alp jsou i Sněžné hory (Snowy mountains) v Novém Jižním Walesu

  • Vydejte se na úžasnou jízdu po silnici Alpine Way, která se klikatí údolím řeky Thredbo a v každém ročním období poskytuje nádherné výhledy.
  • Zalyžujte si v Charlotte Pass, místním lyžařském středisku ve výšce 1837 m.
  • Vykoupejte se v termálním pramenu s teplotou 27 °C v jeskynním systému Yarrangobilly Caves.
  • Navštivte ledovcové jezero Blue Lake.

Jak se dá na vrchol nejvyšší hory dostat?

Během letních měsíců na vrchol Mt Kosciuszko vede snadný turistický výstup, který za pomoci lanovky nezabere déle než půl dne. Lanovka ušetří převýšení 560 metrů a jedna jízda vyjde na 28 AUD.

Pokud nechcete využít lanovku, i tak nahoru vede příjemná 9 km dlouhá cesta bez výraznějšího převýšení. Zajímavější je to ale vzít přes Blue Lake po Main Range Walk a udělat si okruh cca 23 km dlouhý.

NÁŠ TIP

Nejvhodnější dobou k návštěvě Australských Alp je jaro, poněvadž kvetoucí květiny nádherně barví okolní stráně a tající voda dává tušit, že zima již končí svou nadvládu.

AUSTRALSKÉ ALPY - ZAJÍMAVOSTI

  • Věděli jste, že se ve Sněžných horách každoročně v srpnu běhá závod na lyžích? Trasa měří 42 km a závod je navíc i součástí stejného seriálu jako Jizerská padesátka! (Klokaní pohár).
  • V září 2009 zasáhla oblast jihovýchodního pobřeží Austrálie fenomenální písečná bouře, která mj. zbarvila sníh ve Snowy Mountains do oranžova.
  • Region je domovem vzácné flory a fauny, roste zde například blahovičník a žije vakoplch trpasličí. Oteplení byť o jeden stupeň by zničilo lokalitu, ve které vakoplch trpasličí žije, a tento druh by velmi pravděpodobně do roku 2030 vyhynul.
  • Na založení lyžařských resortů ve Sněžných horách měli podíl dokonce imigranti z bývalého Československa a tak zde uvidíte resorty nesoucí jejich jména, například chata Saša.
  • I během léta je možné na hřebenech hor zapadnout sněhem, za 24 hodin může nasněžit až 2 metry!

NÁŠ TIP

Během našich zájezdů je kromě výstupu na nejvyšší horu Austrálie oblíbené australské rožnění různých druhů mas pod horskými stráněmi. Navíc se cestou občas zastavujeme na tajném místě, kde lze ve volné přírodě pozorovat plaché vombaty, kteří jsou jedním z australských druhů vačnatců.

 
AKTUÁLNĚ