JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Austrálie

Krokodýl mořský

Krokodýl mořský (crocodylus porosus) žije na severním pobřeží Austrálie. Je to největší a nejmohutnější plaz na světě. Dorůstá délky až 9 metrů a váhy 1 tuny a dokáže ulovit zvíře velikosti buvola.

Obývá jižní a jihovýchodní Asii včetně Indonésie a objevuje se až u pobřeží severní Austrálie. Libuje si v mořích s teplejší vodou, nejraději ve vodách Indického a Tichého oceánu mezi Indií a Austrálii. Některé exempláře byly pozorovány na širém moři až tisíc kilometrů od břehů. Přestože má na zadních končetinách mezi prsty plovací blány, tak je k plavání nepoužívá a plave pomocí vlnění svalnatého ocasu.

Krokodýl mořský má vyvinuté binokulární vidění, které mu poskytuje panoramatický pohled, pomocí receptoru tlaku na tlamě pak dokáže zachytit sebemenší pohyb. Dokáže se skvěle maskovat, číhá na svou kořist v mělčinách u břehů vodních toků nebo jezírek. Krokodýl mořský může zadržet dech na více než dvě hodiny, jelikož dokáže změnit funkci srdce tak, aby jeho krev proudila pouze do mozku, čímž snižuje výdej energie. Navíc má krokodýl mořský nejsilnější stisk z celé zvířecí říše.


KROKODÝL MOŘSKÝ - NÁŠ TIP

A co třeba vyjížďka na lodi za těmito věhlasnými predátory tropické Austrálie? Vyjížďkou po pralesní řece se zkušeným průvodcem je možné pozorovat tyto nádherné tvory přímo v jejich přírodním habitatu. Spousta z nich zde žije od narození, a tak mají i svá jména a životy, se kterými Vás náš průvodce rád seznámí.


KROKODÝL MOŘSKÝ - ZAJÍMAVOSTI

  • Největší chycený krokodýl byl uloven v Austrálii v oblasti zálivu Carpentaria u městečka Normanton. Jeho replika v životní velikosti je nyní vystavena v městském parku. Měřil 8,5 metrů a vážil přes 1,2 tuny. Ulovila ho místní učitelka v roce 1908.
  • Nejznámější australský film Krokodýl Dundee čerpal ze životopisu slavného australského lovce krokodýlů Harryho, který lovil tyto mohutné živočichy holýma rukama v oblasti dnešního národního parku Daintree.