JSME GARANTEM PRŮVODCE NATIONAL GEOGRAPHIC

JSME LICENCOVANÍ SPECIALISTÉ NA AUSTRÁLII

mapa austrálie

Austrálie

Ptakopysk podivný

Ptakopysk

Ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus) je malý savec endemický pro východní část Austrálie a Novou Guineu, jeden z pěti žijících ptakořitných, jediných savců, kteří kladou vejce, místo aby rodili živá mláďata. Vědecké jméno Ornithorhynchus v řečtině doslova znamená 'ptačí nos' a anatinus je výraz pro 'kachnu'. Ptakopysk se ve volné přírodě dožívá věku 16 let, nejstarší pozorovaný jedinec přežil o rok déle. V zajetí se však nepodařilo chovat ptakopyska déle než 6 let, obvykle hyne mnohem dříve.

Ptakopysk je noční a obojživelný živočich, obývá malé vodní toky a řeky od chladných tasmánských vysočin a Australských Alp až po tropické deštné pralesy pobřežního Queenslandu. Ve vnitrozemí není jejich rozmístění příliš dobře známo. Ptakopysk je výtečný plavec a většinu času tráví ve vodě. Je masožravec. Krmí se převážně červy a larvami hmyzu, blešivcem a sladkovodními raky, které vydoluje z říčního dna zobákem, nebo je chytne při plavání.


PTAKOPYSK - ZAJÍMAVOSTI

  • Počátek jeho vývoje začal cca před 110 milióny lety
  • V roce 1797 byl v řece u Sydney chycen první exemplář
  • V Austrálii je daleko ohroženějším zvířetem než koala

ZDROJ: Přispěvatelé Wikipedie, Ptakopysk podivný [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2016, Datum poslední revize 19. 04. 2016, 16:18 UTC, [citováno 6. 09. 2016] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptakopysk_podivn%C3%BD&oldid=13570843>