Austrálie bez cestovky

Austrálie bez cestovky

Austrálie. Země protinožců, klokanů a sen mnohých cestovatelů. Pokud jste si tuto destinaci ještě stále neodškrtli ze seznamu míst, která byste rádi navštívili, nastal ten pravý čas posunout se o pár kroků blíže. V následujících řádcích vás provedeme vším podstatným od koupi letenek po plánování harmonogramu tak, abyste si užili Austrálii i bez cestovky.

Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762
Austrálie bez cestovky

Základní informace:

 • Hlavní město: Canberra
 • Státy: Nový Jižní Wales, Queensland, Viktorie, Jižní Austrálie, Západní Austrálie, Tasmánie
 • Teritoria: Severní teritorium, Teritorium hlavního města Austrálie a Teritorium Jervis Bay
 • Počet obyvatel: 25 miliónů
 • Jazyk: angličtina
 • Měna: australský dolar (1AUD = 15,9Kč)
 • Vízum: Turistická víza do 90 dní jsou zdarma a lze o ně zažádat on-line na https://www.border.gov.au/. Povolení o vstupu do země by vám mělo přijít na e-mail do 3 pracovních dnů.

Austrálie je nejodlehlejší kontinent světa a může se pochlubit osobitými velkoměsty, nádhernou přírodou a řadou kulturních odlišností.
Stejnojmenná federace se skládá ze šesti států a tří teritorií. Přestože ve spojitosti s Austrálií mnohé z nás napadne Sydney nebo Melbourne, jejím hlavním městem je Canberra.
I když je Austrálie 97x větší než Česká republika, na jejím území žije pouze 25 milionů obyvatel. Většina populace se soustřeďuje kolem pobřeží, zatímco velká část vnitrozemí zůstává neobydlená. Vysoká životní úroveň, stabilní politická situace a relativní bezpečnost z ní dělají jednu z nejlepších zemí pro život i pro cestování.
Naplánovat cestu do Austrálie na vlastní pěst je velmi jednoduché, a navíc budete mít možnost libovolně měnit plány.

Austrálie bez cestovky

Doprava v Austrálii

Austrálie je šestou nejrozlehlejší zemí světa a vzdálenosti mezi jednotlivými turistickými cíli jsou ohromné. Fungují zde všechny druhy dopravy a je potřeba zvážit, jak je budete kombinovat.

Letecká doprava: Naskočit na letadlo se vyplatí především pokud se přesouváte mezi velkými městy. Cena letenky vyjde většinou levněji než pozemní doprava a ušetříte spoustu času. Nejlevnějšími dopravci v rámci Austrálie jsou Virgin Australia nebo Jetstar.

Železniční doprava: Cestování vlakem je v Austrálii drahé a mezi turisty není tolik populární. Železnice spojují všechna velká města a pokrývají především východní pobřeží. Nejdelší spojení se nazývá Indian Pacific a dopraví vás ze Sydney do Perthu přes Adelaine během 3 dnů.

Autobusová doprava: Autobusy jsou o něco levnější než vlaky, ale stále platí, že cesty bývají zdlouhavé. Pokud se pro ně rozhodnete, vyplatí se koupit si zvýhodněný travel pass, který umožňuje nastoupit a vystoupit na libovolné zastávce. Nejznámějším autobusovým přepravcem je Greyhound Australia, který pokrývá veškeré obydlené oblasti.

Auto: Pro cestování po vlastní ose je tím nejjednodušším způsobem zapůjčení auta. V Austrálii jezdí vlevo stejně jako v Anglii. Autem se dostanete prakticky kamkoliv, a především okolo pobřeží na vás čekají nezapomenutelné výhledy. V autopůjčovnách musíte předložit svůj řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystavuje se na městském úřadě za poplatek 50Kč) a pas. Částku hradíte předem a na vaší kreditní kartě je zmražena částka, která se uvolní, jakmile nepoškozené vozidlo vrátíte zpět. Pokud je vám méně než 25 let, většinou musíte uhradit poplatek navíc. Vyhnete se mu například v autopůjčovnách JUCY Rentals, které bývají přímo na letišti.

Austrálie bez cestovky

Kde nakupovat potraviny

 • Coles: Tento supermarket má širokou nabídku potravin a přijatelné ceny, především u ovoce a zeleniny. Poslední otevírací hodinu zde najdete i zlevněné zboží.
 • Aldi: Aldi je známý jako nejlevnější supermarket v Austrálii. Má velice omezený počet dodavatelů a značek, ale koupíte zde vše nejnutnější včetně potřeb do domácnosti nebo sportovního vybavení.
 • Woolworth: Nejširší řetězec supermarketů v Austrálii. Prodává nepřeberné množství značek a potravin s vysokou kvalitou. Občas přichází s velice dobrými nabídkami.
 • Fresh World: Nejlepší pro nákup ovoce a zeleniny.
 • Paddy’s Market: Stánky se zbožím všeho druhu od potravin po elektroniku.
Austrálie bez cestovky

Kdy jet do Austrálie

Do Austrálie můžete vycestovat celoročně.

 • Protože leží na jižní polokouli, roční období se tu střídají přesně naopak než v Evropě.
 • Nejteplejšími měsíci jsou prosinec, leden a únor, kdy si Australané užívají vánoční svátky a Nový rok při průměrných teplotách okolo 30 C. Koná se zde navíc mnoho festivalů a venkovních akcí.
 • Australská zima vrcholí v červnu, červenci a srpnu. Ani v tuto dobu se nemusíte bát protinožce navštívit. Austrálie leží v mírném, subtropickém a tropickém pásu, takže na severu země je teplo po celý rok.
 • Na jihu se průměrné teploty pohybují okolo 8 C a déšť je na denním pořádku.
 • Během podzimních a jarních měsíců teploty na jihu stoupají a začínají převažovat slunečné dny. V tuto dobu se navíc vyhnete turistické špičce a přeplněným kempům.
Austrálie bez cestovky

Tipy, jak v Austrálii ušetřit:

 • Vařte si sami: Zajít si do restaurace je sice méně pracné, ale po celou dobu dovolené také velice nákladné. Když si budete vařit sami, ušetříte minimálně desítky dolarů týdně. Pokud se rozhodnete pro restauraci, věnujte pozornost happy hours, které se nestahují pouze na drinky a přináší zajímavé nabídky.
 • Nakupujte levně: I v Austrálii lze nalézt levnější obchody. Potraviny můžete nakupovat v Albi, které je svým konceptem podobné Lidlu. Nejlacinější oblečení prodávají v K-marktu a do obchodů Hot Dollar zamiřte, pokud hledáte malé drobnosti nebo suvenýry.
 • Vyhněte se hotelům: Ceny hotelů jsou velmi vysoké. Obecně platí, že čím dále od centra, tím levnější ubytování. Ve více lidech je výhodné pronajmout si Airbnb, dobrodružnější povahy mohou vyzkoušet spaní v autě, kempování nebo Couchsurfing.
 • Využívejte Groupon: Také zážitky se dají koupit ve slevě. Groupon funguje podobně jako český Slevomat a objevují se na něm i výlety nebo různé vstupenky za zvýhodněné ceny.
Austrálie bez cestovky

Autokempy

Není nic jednoduššího než do právě vypůjčeného auta hodit stan a vypravit se na road trip. V Austrálii najdete spoustu autokempů, kde máte k dispozici sprchy, záchody, barbecue nebo kuchyň a přístup k elektřině. Jejich ceny se většinou pohybují okolo 20 dolarů na jednu osobu za noc. Pokud se vám částka zdá vysoká, využijte veřejná tábořiště, která jsou zdarma.

Austrálie bez cestovky

Co vidět v Austrálii:

Města: Australská města jsou známá po celém světě a rozhodně mají co nabídnout. Kosmopolitní Sydney, pro které se stala symbolem budova Opery, kulturní centrum Melbourne, ráj surfařů Gold Coast, džungle mrakodrapů Perth nebo Byron Bay, kde se sdružují kreativci a volnomyšlenkáři. Pokuste se při cestě po Austrálie navštívit alespoň dvě metropole. Každá z nich má jedinečnou atmosféru a pohltí vás do svého víru.

Národní parky: Austrálie ukrývá spoustu míst, na kterých si příroda dala záležet a vykouzlila dechberoucí podívanou. Velká část z nich se soustřeďuje v národních parcích, kde můžete jak relaxovat, tak se věnovat i akčnějším aktivitám jako je turistika, cyklistika nebo kayaking. Mezi nejznámější rezervace patří Royal National Park, Wilson’s Promontory, National Park Kakadu nebo Tasmánská divočina.

Pláže: Celé pobřeží Austrálie je lemováno nekonečnými plážemi. Ty nejkrásnější a nejbělejší ukrývá Západní Austrálie nebo ostrovy Whitsunday. Pláže jsou místem k odpočinku, ale najdeme tu i místa vhodná pro surfování, potápění a další vodní sporty.

Centrální Austrálie: V srdci Austrálie se nachází nehostinná poušť společně s pozoruhodnými přírodními útvary. Nejnavštěvovanějším je Ayer Rock známá také jako Uluru. Tento monolit čnící z rovinaté krajiny se proslavil svým tvarem a oranžově zářící barvou, ale zdaleka není jediným klenotem, který centrální Austrálie ukrývá. Za návštěvu stojí i národní park Watarrka nebo MacDonnellovo pohoří.

Pokud jste si vybrali vhodný termín, koupili letenky, rozbili své cestovní prasátko a naplánovali program, je na čase vyrazit! Austrálie vás jistě příjemně překvapí a bez cestovky možná ještě o trochu víc.

Austrálie bez cestovky

Letenky do Austrálie

Austrálie je jedno z nejvzdálenějších míst, kam můžete z Evropy letět. Doba samotného letu je přibližně 20 hodin a časový posun je 8 hodin (Sydney). Ceny i délky letů se liší kolikrát i o desítky tisíc a záleží pouze na vás, zda upřednostníte dražší letenku s jedním přestupem nebo se rozhodnete pro nízkonákladového dopravce, s nímž se cesta protáhne na více jak jeden den.

Letenky do Austrálie nehledejte pouze z Prahy, ale i z jiných letišť v okolních státech. Cena se tak dá výrazně snížit a vy si můžete navíc udělat menší výlet v rámci Evropy. Nejlevněji se dostanete do velkých měst jako jsou Sydney, Melbourne nebo Perthu. Pokud plánujete svou dovolenou strávit v jiné části Austrálie bez cestovky, vyplatí se vám zvážit přesun do vybrané lokality až po příletu do Austrálie.

Letecké společnosti:
Emirates, Qantas, Qatar, Etihad - cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 30 000 a výše. S jedním přestupem se jedná o nejrychlejší spojení mezi Prahou a Austrálií.

Nízkonákladové letecké společnosti:
Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 20 000. Většinou se jedná o kombinaci několika dopravců, kterou vám vyhledají letecké servery. Doba takové cesty se může protáhnout i na dva dny.

Austrálie bez cestovky

Ceny v Austrálii

Vysoké životní úrovni odpovídají i vysoké ceny. Austrálie, i když cestujete na vlastní pěst, rozhodně nepatří mezi levné destinace, a tak se připravte na vyšší rozpočet. Ceny se pohybují 3x až 4x výše než v České republice. Skoro všude se dá platit kartou a peníze si můžete vybrat v jakémkoli bankomatu.

Příklady cen:

 • Půjčení auta: od 25 do 150$ na den
 • Hotel: okolo 100$ za noc
 • Hostel: nejlevnější od 20$ za noc
 • Jídlo v restauraci: okolo 15$ y výše
 • Pivo: 8$
 • Cigarety: 25 - 30$ za krabičku
Austrálie bez cestovky

Cestování v karavanu

Cestování v karavanu má své kouzlo. Zaparkujete svůj dočasný domov kdekoliv se vám zachce a můžete plánovat z kilometru na kilometr. Není nad to si v karavanu projet zemi, kde tento druh cestování vznikl a podmínky k němu jsou více než příznivé. Ceny karavanů se začínají pohybovat od 100 dolarů a výše na den. Zjistěte více o pronájmu karavanů v Austrálii.

Kde spát s autem nebo karavanem.

 • Autokempy
 • Bezplatné kempy
 • Veřejná prostranství

Kempování ve volné přírodě je v Austrálii zakázané. Přesto zde najdete spoustu oblastí, ve kterých je kempování povoleno. V některých městech nebo poblíž nich jsou parkoviště označené cedulí s nápisem “RV friendly”. To znamená, že zde můžete bez obav zaparkovat a přenocovat zdarma nebo za malý poplatek. Pozor si dejte na cedule, na kterých je přeškrtnutý stan nebo karavan - pokuty za takový nocleh začínají na 200 dolarech.

Tip: Stáhněte si aplikaci WikiCamps Australia, na které najdete veškeré možnosti ubytování poblíž vás. Bezplatné kempy najdete zadáním parametrů ‘campsites’ a ‘requires free’.

 

Kde koupit pohonné hmoty

Cena benzínu nebo nafty je závislá na oblasti, kde se chystáte tankovat. Průměrně se pohybuje okolo 1,46$ za litr benzínu. Čerpací stanice jsou po celé zemi, nicméně čím dále od velkých měst, tím méně jich je. Zde jsou nejlepší čerpací stanice, když vezmeme v potaz ceny, služby a kvalitu:

 • 7-Eleven
 • Liberty
 • Puma energy
 • Costco
 • Metro Petroleum
 • Woolworths Caltex
 • BP
 • United Petroleum
 • Caltex
 • Coles Express Shell
 • Shell
 
AKTUÁLNĚ