Příroda Austrálie

Nejexotičtější příroda na Zemi

Austrálie překypuje přírodními zajímavostmi, které nenajdete nikde jinde na Zemi. Nejmenší kontinent se oddělil od prakontinentu Gondwana před více než patnácti miliony let. Od té doby se fauna a flóra Austrálie vyvíjely zcela nezávisle na ostatních kontinentech.

  • Výsledkem jsou tak naprosto unikátní druhy rostlin a živočichů a jedinečné ekosystémy.
Příroda Austrálie
Petr Musílek
Garant destinace Austrálie

"Austrálie mě dostala svou energií, pestrostí a pohodovým přístupem místních."

neváhejte se na nás obrátit
+420 211 222 697, +420 731 184 762

Příroda Austrálie - obecný přehled

Příroda Austrálie je ta nejexotičtější na Zemi. V období po vymření dinosaurů se Austrálie oddělila od ostatních kontinentů, což mělo za následek vývoj zcela odlišných a unikátních živočišných druhů než jinde na Zemi. Seznamte se s odlišnostmi australské přírody a zjistěte více o jedinečné australské flóře a fauně.

Příroda Austrálie - zajímavost

Až 85 % rostlin, 84 % savců, více než 45 % ptáků a 89 % procent příbřežních ryb je endemických, tzn. že je nenajdete nikde jinde na Zemi.

Příroda Austrálie

Mnoho australských dřevin je vždyzelených a mnoho z nich je přizpůsobeno vzdorování ohni nebo suchu. Mezi tyto rostliny patří například EUKALYPTY nebo AKÁCIE. Dlouhé geografické odloučení způsobilo, že mnoho australských druhů je tzv. endemických, tzn. že se nevyskytují nikde jinde na Zemi.

  • Nejznámější australská endemická fauna zahrnuje ptakořitné (PTAKOPYSK, a JEŽURA), velké množství vačnatců ( KLOKAN, KOALA, WOMBAT) nebo ptáků (například EMU, LEDŇÁK).
  • Mnoho rostlin i živočichů vyhynulo brzy po zahájení lidského osídlování, mnoho dalších vyhynulo po příchodu Evropanů (například vakovlk).

Jak prozkoumat Austrálii

Obrovská rozloha Austrálie přímo vybízí k prozkoumání kontinentu po vlastní ose. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s místními dodavateli jsme schopni nabídnou velmi konkurenceschopné ceny a služby za pronájem aut a obytných vozů. Kromě spousty rad a tipů všem nabízíme i GPS v češtině a průvodce Lonely Planet. Vice najdete zde:

Příroda Austrálie

Ačkoliv má převážná většina australského povrchu pouštní nebo polopouštní charakter, je na něm rozvinuto mnoho různých prostředí od alpinských vřesovišť po tropické deštné lesy. Samostatnou kapitolou jsou pak mořské rezervace a mořské národní parky.

  • Tyto unikátní oblasti jsou rájem pro potápěče, kteří zde můžou pozorovat majestátní velryby, stáda delfínů, žraloky velrybí při západním pobřeží u Exmouthu nebo stáda tuleňů na Klokaním ostrově.
 
AKTUÁLNĚ